09 Mart 2019 05:26

Polis, HDP Diyarbakır il binasınının kapısını kırdı: 7 gözaltı

10 kişinin açlık grevini sürdürdüğü HDP Diyarbakır il binasını basan polis dış kapıyı kırarak içeriye girdi, 7 kişiyi gözaltına aldı.

Polis, HDP Diyarbakır il binasınının kapısını kırdı: 7 gözaltı

Fotoğraflar: @SelcukMizrakli/Twitter

Paylaş

Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Binası’nda sürdürülen açlık grevine ikinci kez müdahale eden polis, binanın kapısını kırarak içeri girdi.

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre akşam saatlerinde il binasının önüne çevik kuvvet yığan polis, milletvekillerinden Ebru Günay, Musa Farisoğulları, Remziye Tosun, Selçuk Mızraklı, Semra Güzel ve Pero Dündar’ın kapı önünde kurduğu barikatı zor kullanarak çembere aldı.

Polis, HDP Milletvekili Ebru Günay'a "Darabayı söküp, kapıyı kırıp içeri girebiliriz. Bu yetkimiz var ama hoş olmaz. Bize yardımcı olun" dedi ve daha sonra kapı ve pencereleri kırarak içeri girdi.

VEKİLLER DARBEDİLDİ

Bugün açlık grevine başlayan Van Milletvekili Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ı darbeden polis, 7 kişiyi gözaltına aldı. İl binasının kapısı ve pencereleri kırıldı. Milletvekili Ebru Günay, il binalarına giremediklerini ve içerideki arkadaşlarına ulaşamadıklarını söyledi.

10 KİŞİ AÇLIK GREVİNDEYDİ

Fotoğraf: MA

İl binasında, milletvekili Dersim Dağ, Tayip Temel, Murat Sarısaç ile parti üyesi Salih Cansever, İsmet Yıldız, Sevican Yaşar, Salih Tekin, Bilal Özgezer, Abdulhalik Kurt ve Yusuf Ataş, süresiz dönüşümsüz açlık grevini sürdürüyor. Polis, milletvekilleri dışındakileri gözaltına aldı. 

BASIN YAKLAŞTIRILMIYOR

Fotoğraf: MA

Polis, basın çalışanlarını da il binasına yaklaştırmıyor.

5 GÜN ÖNCE DE BASKIN DÜZENLENMİŞTİ

Açlık grevinin başladığı 3 Mart’ta da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla polis baskın düzenleyerek 5 kişiyi gözaltına almıştı. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Sağlıklı cilt hakkında doğru veya yanlış bilinen 7 bilgi

SONRAKİ HABER

Ali İsmail'in ölümüne yol açan polis, Gezi davasında "şikayetçi" çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa