07 Mart 2019 23:26

Halide Cerrar: İsrail, idari tutukluluğu keyfi olarak kullanıyor

İsrail’in "idari tutukluluk” gerekçesiyle 20 ay hapiste tuttuğu FHKC üyesi Halide Cerrar, “İdari tutukluluk, hukuk dışı ve keyfi bir uygulama" dedi.

Halide Cerrar: İsrail, idari tutukluluğu keyfi olarak kullanıyor

Fotoğraf: İssam Rimawi/AA

Paylaş

İsrail’in "idari tutukluluk” gerekçesiyle 20 ay hapiste tuttuğu Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) üyesi ve eski Filistin Yasama Konseyi milletvekili Halide Cerrar, idari tutukluluğun İsrail’in Filistinlilere yönelik en kötü tutuklama şekli olduğunu belirtti.

Geçen Perşembe serbest kalan Cerrar, Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki evinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, herhangi bir suç isnat edilmeksizin çok uzun süre hapiste tutulan Filistinliler olduğunu belirterek tutukluların bu durumu protesto için bazı adımlar atmayı planladığını ifade etti.

Söz konusu planlar hakkında bilgi vermeyen Cerrar, idari tutukluluğun İsrail’in Filistinlilere yönelik en kötü tutuklama şekli olduğunu söyledi.

Daha önce de birkaç kez İsrail tarafından gözaltına alındığını ve 26 ayı idari tutukluluk olmak üzere 3,5 senesini hapishanede geçirdiğini aktaran Cerrar, “İdari tutukluluk, hukuk dışı ve keyfi bir uygulama. İsrail kendisini yargılayan bir kesim olmadığı için bunu istediği gibi kullanıyor” dedi.

Cerrar, İsrail’in Filistinli tutuklulara karşı özellikle de kadınlara karşı ihlaller yaptığına dikkati çekerek, “Damon Cezaevinde arkamda 48 kadın tutuklu bıraktım. Mahkumlar, İsrail’in düşmanca tavrına karşı zor şartlar altında yaşama tutunuyorlar” diye konuştu.

Damon’un İsrail’in en kötü hapishanelerinden biri olduğunu aktaran Cerrar, cezaevinde çok fazla rutubet olduğunu, tutuklu haklarının kısıtlandığını, bazı araç gereçlerin engellendiğini ve eğitim kitaplarının yasaklandığını söyledi.

Gözaltına alındıktan sonra HaSharon Cezaevi’ne, beş ay kaldıktan sonra da Damon’a nakledildiğini aktaran Cerrar, şunları ifade etti:

“Ben nakledildikten sonra Damon’daki kadın mahkumlar, avluya kamera takılarak gözetlenmesini protesto için havalandırmaya çıkmayı reddetmeye başladı. Bunun yanı sıra hapishane idaresi, HaSharon’daki kütüphanenin Damon’a nakledilmesine izin vermedi. Damon’daki mahkumların hepsi, başka bir cezaevine nakledilmek ve tutukluluk şartlarının iyileştirilmesini istiyor.”

Hapishanelerde tıbbi ihmalin had safhada olduğuna dikkati çeken Cerrar, “İsrail, mahkumlara hastalandığında yalnızca ağrı kesici veriyor. Hastaneye nakledilene kadar aylarca oyalıyor” dedi.

İsrail cezaevindeki kadın tutuklulardan dışarıdakilere bir mesaj taşıdığını söyleyen Cerrar, tutukluların özgür kalmak istediğini, bunun yanı sıra Filistin’de bölünmüşlüğün sona ermesi ve ulusal birlik için çaba sarf edilmesini talep ettiklerini kaydetti.

Cerrar, “Ayrıca tutuklular özgürlüğüne kavuşuncaya dek halkın kendilerine destek olmasını, daha faal olunmasını istiyorlar” dedi.

MAHKEMEYE ÇIKMADAN 20 AY HAPİS YATTI

Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki evine düzenlenen baskın sonucu gözaltına alınan ve o tarihten bu yana cezaevinde tutulan FHKC üyesi ve eski Filistin Yasama Konseyi milletvekili Halide Cerrar, 28 Şubat’ta serbest bırakılmıştı. FHKC’nin önde gelen isimlerinden biri olan ve İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların haklarını savunmak amacıyla verdiği mücadeleyle tanınan Cerrar, “idari tutukluluk” kapsamında yaklaşık 20 aydır hakim karşısına çıkarılmadan hapiste tutulmuştu.

430 İDARİ TUTUKLU VAR

İsrail, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak “idari tutuklama” adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyabiliyor. Tutuklunun “İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine” karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulkunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor. Filistin resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde 430’u idari tutuklu yaklaşık 6 bin Filistinli bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

16 yaşındaki çocuğa cinsel istismara 16 yıl 8 ay hapis

SONRAKİ HABER

İnsanı insana, insanla insanca anlatma sanatı 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa