08 Şubat 2019 15:44

Yerel seçimlerde sadece 385 kadın aday gösterildi

Altınbaş Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi yerel seçimler için pozitif adaylığın sözde kaldığını açıkladı.

Yerel seçimlerde sadece 385 kadın aday gösterildi

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Altınbaş Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Zeynep Banu Dalaman, CHP’nin illerde açıkladığı 51 belediye başkan adayından sadece 2’sinin, ilçelerde açıkladığı 785 adaydan sadece 39’unun, İYİ Partide toplam 122 adaydan sadece 4’ünün kadın olduğunu belirterek, “Pozitif ayrımcılık yine sözde kaldı” dedi.

Zeynep Banu Dalaman, mart 2019 yerel seçimlerinde partilerin kadın adaylarıyla ilgili kapsamlı bir değerlendirme yaptı. Kadın adayların sayısının artması konusunda başlangıçta çok umutlu olduğunu belirten Dalaman, “Karar alma mekanizmalarında kadınların ağırlığı artmıştı. Fakat Genel Başkanı kadın olan İYİ Partinin 29 ilde açıkladığı belediye başkan adayları arasında kadın aday bulunmuyor. Açıklanan 93 ilçe belediye başkan adayı içinde de sadece 4 kadın aday bulunuyor. Toplamda İYİ Partinin 122 belediye başkanı adayından dördü kadın, 118’i erkek. Meral Akşener, ağırlığını ve farkını ortaya koyup daha fazla kadın adayı desteklemeliydi” şeklinde açıklamada bulundu. Dalaman, sosyal demokrat partiler CHP ve DSP için de şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu iki partinin İstanbul il başkanlarının kadın olması, çok önemli bir kazanım. Üstüne üstlük CHP’nin yüzde 33 kadın kotası var. Buna rağmen, CHP’nin 51 ilde açıkladığı belediye başkan adaylarının sadece ikisi kadın. İlçelerde ise 785 belediye başkan adayı içinde kadınların sayısı sadece 39. İstanbul’un 39 ilçesinde sadece 1 kadın aday var. DSP ise henüz adaylarını açıklamadı, umuyorum sosyal demokrat bir parti olarak kadın adayları dikkate alırlar.”

HDP’nin eş başkanlık sisteminin birçok kadının seçilebilecek yerlerden aday olmasını sağladığını belirten Zeynep Banu Dalaman, “Ancak HDP’nin her il ve her ilçeden aday çıkarmaması bu oranı düşürdü” dedi. Zeynep Banu Dalaman AKP’de ise kadın aday oranının yüzde 2.1 olduğu bilgisini verdi. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

TBMM Başkanlığı Hukuk Hizmetleri Başkanlığından açıklama

SONRAKİ HABER

Hulusi Akar ile ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan görüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa