08 Şubat 2019 00:38

Rahibelerden çağrı: Erkeklerin hakim olduğu yönetim değişmeli

ABD'deki rahibeler, cinsel saldırı olayları nedeniyle Katolik kiliselerindeki yapının değişmesi çağrısında bulundu.

Paylaş

Katolik Kilisesi lideri Papa Francis'in kiliselerde bazı papaz ve piskoposların rahibelere cinsel istismarda bulunduğunu kabul etmesinin ardından ABD'deki rahibelerden tepki geldi.

AA'nın haberine göre, ABD'deki rahibelerin çatı kuruluşu 'Kadın Dindarlar Liderlik Konferansı' üyeleri yaptıkları açıklamada, Katolik kiliselerindeki erkeklerin hakim olduğu yapının değişmesi çağrısında bulundu. Cinsel istismar mağduru rahibelerin "güven duyabileceği" bir ihbar mekanizması kurulması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, "Kilise ahlaki güvenilirliğini yeniden kazanmak ve yaşanabilir bir gelecek istiyorsa, şu anki yönetim yapısı değişmeli" ifadeleri kullanıldı. Kadın Dindarlar Liderlik Konferansı, ABD'deki rahibelerin yüzde 80'ini temsil ediyor.

NE OLMUŞTU?

Çok sayıda rahibenin tacize uğradığını açıklamasının ardından Katolik Kilisesi lideri Papa Francis, geçtiğimiz günlerde Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinden uçakla Vatikan'a dönerken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Francis, rahiplerin çok sayıda rahibenin cinsel saldırıya maruz kaldığını ilk kez kamuoyu önünde itiraf etmişti. Hatta bir istismar vakasında, rahibelerin "seks kölesi" olarak tutulduğunu ifade etmişti. Kiliselerin konuya müdahale etmeye çalıştığını kaydeden Papa, buna rağmen bu tür vakaların hala sürdüğünü söylemişti.

Francis, Katolik kilisesi rahiplerinin ve piskoposların rahibelere cinsel tacizlerinin halen süre gelen bir sorun olduğunu kabul ederek, bunun önüne geçmek için daha çok tedbir alınması gerektiğini ifade etmişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan: Bölgede Kürtlere kol kanat geren Türkiye olmuştur

SONRAKİ HABER

Gezi, bir demokrasi bildirisidir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...