02 Şubat 2019 20:54
Son Güncellenme Tarihi: 03 Şubat 2019 16:53

Maduro: Bu yıl Kurucu Meclis için parlamento seçimleri yapılacak

Venezuela'da Bolivarcı devriminin 20. yıl dönümü dolayısıyla iktidar yanlıları sokaklara indi. Muhalifler de eylemler düzenledi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, bu yıl içerisinde yeni bir Kurucu Meclis için parlamento seçimlerinin düzenleneceğini açıkladı.

Venezuela'da iktidar ve muhalefet taraftarları tekrar sokaklara indi. Venezuela'da 2 Şubat 1999'da Hugo Chavez öncülüğünde gerçekleştirilen Bolivarcı devriminin 20. yıl dönümünde Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu destekleyen Venezuelalılar, iktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisince (PSUV) başkent Caracas'ta düzenlenen mitingde bir araya geldi. Venezuela Yüksek Adalet Mahkemesi (TSJ) karşısındaki Caracas Bolivar Bulvarı'ndaki mitinge iktidar yanlısı sendikalar ve siyasi örgütler destek verdi.

Mitingde konuşan Maduro, "Bu yıl içerisinde Ulusal Kurucu Meclis için yeniden parlamento seçimleri düzenlenecek. Yeni bir Ulusal Kurucu Meclisi halk seçsin diye özgür ve garanti edilmiş bir seçim düzenleyeceğiz" dedi.

Nicolas Maduro,  Kurucu Meclis'in yolsuzlukla mücadeleyi öngören bir yasa tasarısı hazırladığını da söyledi.

MADURO: HİÇ KİMSENİN ÜLTİMATOMUNU KABUL ETMİYORUZ

İspanya'nın La Sexta televizyonuna demeç veren Maduro buradaki konuşmasında ise ABD'yi ve "8 gün içinde seçim ilan et" açıklaması yapan bazı Avrupa Birliği ülkelerini eleştirdi. Maduro, "Hiç kimsenin ültimatomunu kabul etmiyoruz. Bu benim AB'ye, 'Katalonya Cumhuriyeti'ni tanımak için size 7 gün veriyorum, yoksa önlemler alacağım' dememe benzer. Uluslararası politika ültimatomlara dayanamaz" dedi.

Maduro ayrıca, İspanya'da 2018 haziran ayında azınlık hükümeti kurarak ülkeyi yöneten Sosyalist İşçi Partisi'nin lideri ve Başbakan Pedro Sanchez'i de eleştirdi. "Pedro Sanchez bir sahtekar." diyen Maduro, "Hiçbir seçimi kazanmadı. Ben seçildim ve halkın oylarıyla tekrar seçildim. 20 yılda 25 seçimin 23'ünü kazandık. Pedro Sanchez, halkının kendi başkanını seçmesi için seçim ilan etmeli. O seçilmemiş bir başkan" ifadelerini kullandı. 

"KİMSENİN İÇ İŞLERİMİZE KARIŞMASINI İSTEMİYORUZ"

Maduro'nun "ABD Başkanı Donald Trump ile karşı karşıya gelmesi halinde ona ne derdiniz" sorusuna verdiği yanıt ise şu oldu: "Dur, dur Donald Trump. Elini kana bulayacak hatalar yapıyorsun. Onların istediği, darbelerin, kendi boyundurukları altında çalışan ve doğal zenginliklerimizi kullanan hükümetlerin olduğu 20. yüzyıla dönmek. Bu imkansız. Latin Amerika ve Karayipler ABD'nin arka bahçesi olamaz." 

"Venezuela iç savaşa gidebilir mi?" şeklinde bir soruya "Her şey kuzey imparatorluğunun (ABD) ve onun Batı ittifakının saldırganlık ve çılgınlık düzeyine bağlı. Biz ülkemizde basit bir şekilde yaşıyoruz ve kimsenin iç işlerimize karışmasını istemiyoruz. Ve ülkemizi savunmak için hazırlık yapıyoruz" cevabını verdi.  

MUHALİFLER DE SOKAKTA

Öte yandan, başkent Caracas başta olmak üzere ülkenin çeşitli bölgelerinde, kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido'nun çağrısıyla sokağa çıkan hükümet karşıtlarının protestosu da sürüyor.

VENEZUELA'DA NE OLUYOR?

Venezuela'da muhalefet ve iktidar yanlılarının 23 Ocak Çarşamba günü düzenlediği mitingler, ülke ve bölge açısından son derece önemli gelişmelere yol açmıştı.

Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini ‘geçici devlet başkanı’ ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu (AP) aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin süreceğini duyurmuştu. (Caracas/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tren kazasında hayatını kaybedenlerin yakınları adalet için yürüdü

SONRAKİ HABER

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz: Barış içinde Suriye sorununun çözümü mümkün

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...