14 Ocak 2019 15:02

CHP'li Veli Ağbaba’dan Tank Palet fabrikasıyla ilgili sorular

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Tank Palet fabrikasının özelleştirilmesi ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 10 soru sordu.

Fotoğraf: Aziz Güvener/DHA

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Vali Ağbaba, AKP’nin Türkiye’nin kritik ve stratejik birikimlerini satmayı, özelleştirmeyi ve hatta yok etmeyi tercih eden bir siyasi parti olduğunu ifade etti, “Bir süredir Türkiye gündemi bir askeri fabrikanın satışıyla meşguldür. Sakarya’daki Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü 1. Ana Bakım Fabrikası’nın özelleştirilme süreci 20 Aralık 2018 günü Resmi Gazete’de Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan bir karar ile başlamıştır. Fabrikaya ilişkin farklı iddialar konuşulurken, Recep Tayyip Erdoğan, 13 Ocak günü Sakarya’da yaptığı açıklamada, yapılan işin bir özelleştirme olmadığını, fabrikanın işletme hakkının 25 yıllığına BMC’ye devredildiğini açıklamıştır. Bu konuda 20 Aralık günü başlatılan özelleştirme işlemlerinin hiçbiri şeffaf bir biçimde yürütülmemişken, Recep Tayyip Erdoğan 25 günde içinde fabrikanın bir zamanlar Adalet ve Kalkınma Partisi’nde MKYK üyeliği de yapan Ethem Sancak’a ati BMC’ye devredildiğini jet hızıyla duyurmuştur. Bu hız, özelleştirme kararı imzalanmadan, fabrikanın yüzde 49,99 hissesi Katar Silahlı Kuvvetleri Endüstrisi Komitesi’ne ait BMC’ye devredilmesinin kararlaştırılmış olduğunu akıllara getirmektedir. Yani Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı sıfatıyla özelleştirme kararını vermiş, ihale süreçlerini de aradan çıkartarak, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı sıfatıyla fabrikayı, kendisine jest olarak jet hibe eden Katar’a hibe etmiştir” dedi.

Ağbaba “Tüm bu süreç ışığında Cumhuriyet Halk Partisi olarak kamuoyunun hızla ve merakla beklediği şu soruları Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle soruyoruz” diyerek şu 10 soruyu yöneltti:

  1. Tank Palet Fabrikası herhangi bir ihale süreci olmadan Katar ortaklı BMC şirketine nasıl devredilmiştir?
  2. Fabrikanın özelleştirilmesiyle Katar’a devredilmesi, Cumhurbaşkanlığı’na alınan uçağın diyeti midir?
  3. Fabrikanın devrinin Katar-ABD arasında savunma sanayisiyle ilgili anlaşma imzalandığı günlere denk gelmesi tesadüf müdür?
  4. Bizzat kendi imzanızla 20 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan özelleştirme süreci için 2019 yılı sonu işaret edilmesine rağmen, 25 günde özelleştirme nasıl gerçekleştirilmiştir?
  5. Kamuoyuna açıklanan kontrollü devir nedir? Kontrollü devir ile özelleştirme arasındaki fark nedir?
  6. Fabrikanın 25 yıl boyunca işletme hakkının bedelsiz olarak BMC şirketine devredilmesinin anlamı nedir?
  7. Savunma Sanayi Başkanlığı’na bağlı Askeri Fabrikalar ve Tersaneler Anonim Şirketi kurulduğu halde bu şirketin devreden çıkartılarak özelleştirilmeye gidilmesinin sebebi nedir?
  8. Bir ülkenin Milli Savunma Sanayisini özelleştirmek milli ve yerli anlayışa ne kadar uygundur?
  9. Fabrikanın devredilmesi askerimizi de dış bir ülkenin emrine vermek değil midir?
  10. Her ne kadar personelin tasfiye edilmeyeceğini açıklamış olsanız da devir işlemi gerçekleştirilecek olan fabrikadaki işçiler de dâhil olmak üzere toplam 927 çalışanın mevcut haklarında değişim olacak mıdır? 40 yıldır bilgi ve birikimi ile ülkenin savunma sanayiine hizmet eden personellerin yerine kimler gelecektir? (HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ankapark ölüm riskine rağmen açılacak mı?

SONRAKİ HABER

Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Alayont: Tarihi taş binalara sahip çıkılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...