13 Ocak 2019 16:58

EYT’liler İzmir’de bir araya geldi: EYT burada, Meclis nerede?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği İzmir’de toplantı düzenledi. Toplantıya yüzlerce EYT mağduru katıldı.

EYT’liler İzmir’de bir araya geldi: EYT burada, Meclis nerede?

Fotoğraf: Umut Karakoyun/DHA

Paylaş

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) üyeleri, İzmir’de bir araya geldi. Yaşa takılanlar salona sığmayınca, bazıları toplantıyı dışarıya kurulan büyük LED ekranlardan takip etti.

Fotoğraf: Umut Karakoyun/DHA

Emeklilikte yaşa takılanlar tarafından kurulan EYTSYDD’nin üyeleri İzmir’de bir araya geldi.

Karşıyaka’da bulunan Deniz Baykal Kültür Merkezi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısına, Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce kişi katıldı.

Fotoğraf: Umut Karakoyun/DHA

Katılımın yoğun olduğu toplantıda, salonda yer kalmayınca birçok kişi etkinliği, kültür merkezinin bahçesine kurulan LED ekranlardan takip etti.

EYT’liler, ‘Hükümet uyuma, duy sesimizi’, ‘Yalnızca adalet istiyoruz’, ‘EYT burada, Meclis nerede?’ sloganları attı.

Fotoğraf: Umut Karakoyun/DHA

Manisa’nın Soma ilçesinde kömür madenlerinde çalışan EYT’lilerden bazıları ise baret taktı, üzerinde, ‘Somamız, kömürümüz, helvamız, ne olacak halimiz’ pankartları taşıdı. ‘Şair olduk, yazar olduk, bir tek emekli olamadık’, ‘Emekleri yok sayılan topluluk’ yazılı pankartlar taşındı. “Edirne’den Kars’a, Jüpiter’den Mars’a”, sloganına uygun olarak tasarlanan kostümler giyildi.

Fotoğraf: Umut Karakoyun/DHA

Etkinliğe CHP İzmir milletvekillerinden Kani Beko ile Atila Sertel, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray da katıldı.

Fotoğraf: Umut Karakoyun/DHA

‘OYALANARAK MAĞDUR EDİLDİK’

EYTSYDD Genel Başkanı Gönül Boran Özüpark, “Bu memlekete en fazla emek veren insanlarız. Bizden öncekiler 38 yaşlarında emekli oldukları için bu bir iddia değil, tartışmasız bir gerçektir. Sadece bir yasanın geriye doğru işletilmesinin, hukuki ve mantıksal olarak doğru ve adil olmadığını söylüyoruz” dedi.

Fotoğraf: Umut Karakoyun/DHA

‘BU MÜCADELE BİR HAK ARAYIŞIDIR’

Gönül Boran Özüpark, yasaların geriye dönük işletilemeyeceğini belirterek, “Beklemiş olduğumuz bunca sene boyunca, zaten bir bedel ödedik. Başka bir bedel daha ödemek, adaletsizlik olur. Emeklilikte yaşa takılanlar, kazanılmış hakları gasp edilmiş, 1999’dan beri iktidarda olan bütün hükümetlerce göz ardı edilmiş, oy toplama uğruna oyalanarak mağdur edilen kişilerdir” diye konuştu.

Gönül Boran Özüpark, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Zenginlerden alınmayan vergiler, haberi bile olmadan kendisinden alınan, olur olmaz zamanlarda cebindeki üç kuruşu bile alınan kişileriz. Derdimiz emekli maaşı olarak bağlanan üç kuruş değil. Davamız, haklılığımızı ispat etmek, ‘Biz buradayız, varız’ diyerek haklı olduğumuzu kanıtlamak.”

Fotoğraf: Umut Karakoyun/DHA

EYTSYDD Başkan Yardımcısı Mustafa Avcı ise verdikleri mücadelenin hak mücadelesi olduğunu söyledi. Çıkarılan yasa ile emeklilik yaşının ötelendiğini belirten Avcı, bu durumun acilen düzeltilmesi gerektiğini söyledi. (İzmir/DHA)

ÖNCEKİ HABER

İskenderun'da kriz eylemi: Krizin bedelelini yaratanlar ödesin

SONRAKİ HABER

Suikast sonucu yaşamını yitiren Martin Luther King Jr. ABD'de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa