11 Ocak 2019 16:08

İlaç firması rüşveti kabul etti

Insys Therapeutics’in eski CEO’su Michael L. Babich bağımlılık yapan ilacı reçetelendirmeleri için doktorlara rüşvet verdiğini kabul etti.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

ABD’deki Insys Therapeutics ilaç firmasının eski CEO’su Michael L. Babich bağımlılık yapan ilacı reçetelendirmeleri için doktorlara ve eczanelere rüşvet verdiğini kabul etti.

Babich, Boston’daki Federal Mahkeme’de görülen davada, bağımlılık yaratan narkotik spreyi doktorların hastalarına yazmaları için rüşvet vermekle yargılanıyor. Mahkemeye sunulan belgeler arasında Babich’in  iş tecrübesi olmayan genç kadınları işe alarak doktorları gece ve dans klüplerine götürmesini istediği ve bu çalışanların doktorlara ilaç firmasının ürettiği uyuşturucu spreyini gerek duymasalar bile hastalarına reçetelemeye ikna etmeye çalıştıkları yer alıyor.

Mahkemedeki avukatlardan Fred M. Wyshak yüksek sayıda ilaç reçete eden doktorlara firmanın düzenlediği programlardan on binlerce dolar gönderildiğini de söyledi. Firmanın ürettiği Subsys adlı sprey ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı ilaç ve yiyecek onayı veren FDA onaylı ve kanser ağrılarında kullanılan güçlü bir uyuşturucu.

Şirket bu sayede 3.5 milyon dolar kazanarak Subsys, ülkede kendi türünde en çok reçetelendirilen ilaç haline geldi. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Finlandiya ‘kafa kesen’ askere 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi

SONRAKİ HABER

Kolombiya’da genel grev | Halk sokağa çıktı, polis şiddet uyguladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...