10 Ocak 2019 23:34
Son Düzenlenme Tarihi: 11 Ocak 2019 14:20

Maduro'nun yemini sonrası Venezuela'ya diplomatik abluka

Amerikan Devletleri Örgütü, Venezuela'da Maduro'nun devlet başkanlığını tanımama kararı aldı. Paraguay, Venezuela ile diplomatik ilişkileri kesti.

Maduro'nun yemini sonrası Venezuela'ya diplomatik abluka

Fotoğraf: Arda Küçükkaya/AA

Paylaş

Venezuela'da mayıs 2018 seçimlerini kazanarak ikinci kez devlet başkanı seçilen Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) lideri Nicolas Maduro, yemin töreniyle görevine başladı. Maduro’nun yemin törenine Batılı devletlerin büyükelçileri katılmazken ABD ve Kanada’nın yanı sıra birçok Latin Amerika ülkesi “Maduro’yu tanımayacakları” açıklaması yaptı. Paraguay ise Venezuela ile diplomatik ilişkileri tamamen kestiğini duyurdu.  

MADURO’YU TANIMAMA KAMPANYASI

ABD destekli Amerikan Devletleri Örgütü (OAS), Venezuela’da Maduro’nun devlet başkanlığını tanımama kararı aldı. OAS’ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Maduro konusunu görüşmek için toplantı yapıldığı, Maduro’nun yeni hükümetinin meşruiyetini tanımama kararının 6 ret oyuna karşı 19 oyla kabul edildiği, 1 üyenin katılmadığı oylamada 8 ülkenin de çekimser kaldığı kaydedildi.

OAS’ın internet sitesinde yayımlanan yazılı açıklamada ise seçimlerin yenilenmesi istendi.

Kolombiya’nın sağcı Devlet Başkanı Ivan Duque de sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile OAS’nin kararına destek verdi. Ülkesinde bir yılda yüzlerce sendikacı, kitle örgütü yöneticisi ve siyasetçi öldürülen Duque’nin, “Venezuela’da demokrasinin tesisi”ni talep etmesi dikkat çekti. Kolombiya’nın başkent Bogota’da Venezuela Konsolosluğunun bulunduğu caddede, Maduro’nın göreve başlaması bir grup tarafından protesto edildi.

KAMPANYANIN BAŞINI ABD ÇEKİYOR

Maduro’ya yönelik kampanyanın başını ise ABD çekiyor. Venezuelalı 7 kişi ve 23 kurumu daha yaptırım listesine aldığını açıklayan ABD, Maduro’nun yeni dönemine karşı da açıklama yaptı. ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, “Bu yolsuz rejime karşı baskıyı arttırmaya devam edeceğiz” derken, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da yazılı açıklama yaparak, “Venezuelalı liderler için seçim yapma zamanı” diyerek Maduro destekçilerine “tarihin doğru tarafında” olmaları çağrısı yaptı. Pompeo, “Maduro diktatörlüğünü Venezuela’ya demokrasinin dönüş zamanı geldiğine ikna etme zamanı” dedi.

PARAGUAY DİPLOMATİK İLİŞKİLERİ KESTİ

Paraguay Devlet Başkanı Mario Abdo Benitez ise en ileri adımı atarak, ülkesinin Venezuela ile diplomatik ilişkileri kestiğini açıkladı.

Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri de, resmi twitter hesabından “Venezuela diktatörlük rejimi altında yaşıyor” dedi.

Geçen hafta da Amerika kıtasındaki 14 ülkeden oluşan Lima Grubu’nun Meksika dışındaki üyeleri, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun yeni hükümetini tanımayacaklarını açıklamış ve Maduro’ya göreve başlamama çağrısı yapmıştı.

MADURO: SAVAŞIN MERKEZİ VENEZUELA

Yeni dönemine başlayan Nicolas Maduro ise “Venezuela, Kuzey Amerika emperyalizmi ve müttefikleri tarafından yönetilen dünya savaşının merkezinde. Normal bir açılış törenini dünya savaşına dönüştürmeye çalıştılar” dedi. Maduro, Latina Amerika ve Karayip ülkeleri liderlerine ise bölgesel konuları görüşmek üzere bir zirve düzenleme çağrısında bulundu. Maduro, “Yüz yüze tartışmalıyız” dedi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Yargıtay, Altan Kardeşler ve Ilıcak kararının bozulmasını istedi

SONRAKİ HABER

İsviçre'deki ABD Büyükelçiliği güvenlik alarmı verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa