09 Ocak 2019 16:05

İkinci el araç alımında ekspertiz raporu zorunlu kılınıyor

İkinci el araçların alım ve satımına getirilecek yeni düzenleme ile ekspertiz raporu zorunlu tutulacak.

İkinci el araç alımında ekspertiz raporu zorunlu kılınıyor

Fotoğraf: Enver Fatih Tıkır/DHA

Paylaş

İkinci el otomobil satışlarında kilometre düşürme, aracın hasarını gizleyerek satma gibi nedenlerle tüketicilerin yaşadığı sorunlara karşı bir takım yenilikler getiriliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarıyla 1 Nisan 2019’dan itibaren ikinci el araç alış satış işlemlerinde gerekli belgelere yetkili ekspertiz merkezi raporunun da eklenmesi zorunlu hale gelecek.

Yeni tasarı hakkında bilgiler veren Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, getirilecek zorunluluğun alıcı ve satıcılar için faydalı olabileceğini belirtti. Yanık, yaptığı açıklamada “Şubat 2018’de bir yönetmelik çıktı. Bu yönetmelikte galericiler için düzenlemeler yer alırken ekspertiz yapan firmalara da düzen ve standartlar getirildi. Yönetmelikle ikinci el araç alırken TSE standartlarına sahip işletmelerden ekspertiz raporu almak zorunlu hale getirildi. 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren bu yönetmelik yürürlüğe girecek” dedi.

‘EKSPERTİZ GÜVENİLİR DEĞİL’

Ekspertiz firmalarının belirli bir standartta çalışmadığını belirten Yanık, “Devlet, bu sebeplerle ekspertizcilere de bir standart uygulamak için adımlar attı. Bu yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra noterlerde ekspertiz raporu olmadan satış gerçekleştirilmeyecek. Bu teoride çok güzel bir uygulama ancak bugünkü sektörel duruma bakıldığında bu ne kadar sağlıklı uygulanabilir onu bilemiyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan ikinci el araç alım satımıyla ilgilenen vatandaş ve galericiler, ekspertiz işletmeleri güvenilir olmadığı için zorunluluğun olumlu bir gelişme olmadığını, önce güvenilirlik sorununun çözülmesi gerektiğini söyledi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

TCDD'den makinistlere hava durumunu telefonlardan öğrenmeleri talimatı

SONRAKİ HABER

Ozan-Der Genel Başkanı Kamber Nar: Ozan halkın gözü, kulağı, dilidir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa