04 Ocak 2019 14:42

Ertuğrul Kürkçü hakkında 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

Eski HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü hakkında, 3 ayrı suçtan 9 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Ertuğrul Kürkçü hakkında 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

Fotoğraf: MA

Paylaş

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, daha önce açılan davayla birleştirilmesi talebiyle Eski HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü hakkında 3 ayrı suçtan hazırlanan iddianame, 10. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

AA’nın aktardığı habere göre iddianamede, Merkez Bağlar ilçesinde 6 Eylül 2016’da DBP il binasında Abdullah Öcalan’a tecrit uygulandığını gerekçe gösteren 50 partilinin açlık grevi başlattığı hatırlatılan iddianamede, söz konusu eyleme katılan Kürkçü’nün ‘Suçu ve suçluyu övmek’ suçunu işlediği öne sürüldü.

İddianamede, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Meclis Üyesi Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto etmek amacıyla toplananlar arasında Kürkçü’nün de bulunduğu aktarıldı. Diyarbakır Valiliğinin her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin OHAL nedeniyle yasaklandığı hatırlatılan iddianamede, ‘2911 sayılı yasaya muhalefet etmek’ suçunun da işlediği ifade edildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Hakan Şükür'ün babasına ‘FETÖ üyeliği’ davası

SONRAKİ HABER

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa sorumlusu Mitchell'dan istifa kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa