03 Ocak 2019 21:04

'ABD çekilirse Bulgaristan da Afganistan'dan çekilecek'

Bulgaristan Savunma Bakanı: ABD'nin Afganistan’daki askerlerini geri çekmesi durumunda Bulgaristan da askerlerini geri çekecek.

'ABD çekilirse Bulgaristan da Afganistan'dan çekilecek'

Fotoğraf: AA

Paylaş

Bulgaristan Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov, ABD’nin Afganistan’daki askerlerini geri çekmesi durumunda ülkesinin de askerlerini geri çekeceğini söyledi.

Afganistan’da dönüşümlü olarak görev yapan 158 Bulgar askerinin ülkeye dönüşü dolayısıyla Plevne kentinde düzenlenen karşılama törenine katılan Karakaçanov, yaptığı açıklamada, ABD’nin Afganistan’dan çekilmekten yana bir politika izlemesi durumunda ülkesinin de askerlerini çekeceğini belirtti.

Ülkesinin Afganistan’a gönderdiği yeni birliğin 160 kişilik olacağını duyuran Karakaçanov, Bulgaristan’ın Afganistan’a 37. kez asker yolladığını dile getirerek, “Bence ülkemiz bundan sonra Afganistan’daki temsilini artırmaya da ihtiyaç duymayacak” ifadesini kullandı.

Konunun, NATO ülkeleri Savunma Bakanları Zirvesi'nde tüm ciddiyetiyle masaya yatırılması gerektiğini kaydeden Karakaçanov, “Eğer bazı ülkeler Afganistan’daki askerini geri çekmeyi planlıyorsa, biz de bu konudaki politikamızı gözden geçirmeliyiz. ABD’nin Afganistan’daki askerlerini geri çekmesi durumunda Bulgaristan da askerlerini geri çekecek” dedi.

Bulgaristanlı askerler, Afgan güvenlik güçlerine asayiş kontrolü, askeri istihbarat ve ilk yardım alanında eğitim veriyor.

ABD’nin Afganistan'dan 7 binden fazla Amerikan askerini çekeceği iddia edilmişti. (Plevne/AA)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul Halk Ekmek büfeleri ücretli poşete geçti

SONRAKİ HABER

HDP, vekillerin polislerce darbedilmesi üzerine yargıyı göreve çağırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa