03 Ocak 2019 07:31
Son Düzenlenme Tarihi: 03 Ocak 2019 09:12

Dolar gece yarısı sert yükselişle 5,70’i gördü

Gece yarısı dolar ve avroda sert yükselişler yaşandı. Doların yükselmesinde Japon yenindeki hareketliliğin etkili olduğu belirtildi.

Dolar gece yarısı sert yükselişle 5,70’i gördü

Fotoğraf: Metin Aktaş/AA

Paylaş

Gün içerisinde açıklanacak enflasyon verileri öncesi döviz kurunda ani artış yaşandı.

2019’un ilk işlem gününe 5,30 seviyesinde başlayan dolar gece yarısından sonra sert yükselişle 5,70’i gördü. Güne 6,09 seviyesinden başlayan avro/TL ise 6,43’e kadar yükseldi.

Dolar, sabah saatleri itibariyle 5.45 seviyesinin üzerinde seyrediyor.

Aralık ayının enflasyon verileri bugün açıklanacak. Kasım ayında yüzde 21.62 olan yıllık enflasyonun yüzde 20.60, aylık bazda ise yüzde 1.44 düşen TÜFE’nin eksi 0.78 olması bekleniyor.

DOLAR GECE NEDEN YÜKSELDİ?

Dünya gazetesinin haberine göre Apple'ın Çin ekonomisindeki yavaşlamaya işaret ederek ciro beklentisini düşürmesi sonucu yatırımcıların daha az riskli varlıklara yönelmesi, tatil dolayısıyla işlem hacminin düşük olduğu döviz piyasalarında aniden dip seviyelerin görülmesine neden oldu.

Japon yeni, "güvenli liman" talebiyle birkaç saniye içinde başlıca para birimleri karşısında yükseldi. Uzmanlara göre Japon parasındaki hareket, Japonya'nın dört gündür tatilde olmasından kaynaklı düşük likidite ortamındaki algoritmik işlemlerle şiddetlendi.

Apple'ın açıklamasının ardından, yen dolar karşısında yüzde 1.4 yükselerek 107.38'e ulaştı. Dolar endeksi ise yüzde 0.32 düşüşle 96.51'e geriledi.

Stratejist Orkun Gödek, dolar/TL'de 5.70 üzerine sert harekete ilişkin Twitter'dan paylaştığı mesajında, "Herkesin birbirine sorduğu 'gece TL'de ne olmuş yahu?' sorusunun yanıtı Japon yeninde. Sydney saatiyle 9.30'da yen AUD'ye karşı yüzde 8, liraya karşı yüzde 10 primleniyor. Hareket 7 dakika sürüyor. Bizde algoritmik işlemlere eleştiri yapmak cennetten yasak meyveyi almak gibi karşılanıyor ancak dünyada bu işin ucu kaçtığında kimse işlemlere ya izin vermeyecek ya da sınırlama getirecek. Olan biten bu" değerlendirmesini yaptı. (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Çin'de 5,3 büyüklüğünde deprem

SONRAKİ HABER

Antalya’da AKP üyesi 300 kişi İYİ Partiye katıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa