14 Aralık 2018 21:35

Fransa’da işçi ve emekçiler ücretlerin yükseltilmesi için greve çıktı

Fransa’da ücretlerin iyileştirilmesi talebiyle greve çıkan işçi, memur ve emekliler, ülke genelinde düzenledikleri eylemlerle hükümeti protesto etti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Fransa'da sarı yeleklilerden sonra işçi, memur ve emekliler Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetin politikalarını protesto etmek için ülke genelinde grev yaptı.

Ülkenin en büyük sendikalarından Genel İş Konfederasyonu (CGT), İşçi Gücü (FO) ve ‘Solidaire’in çağrısıyla ülke çapında gösteriler düzenlendi.

Ücretlerin iyileştirilmesini isteyen işçi, memur ve emekliler, Paris'in Republique Meydanı'nda toplandı. Nation Meydanı'na yürüyen işçi ve emekçiler, Macron ve hükümet karşıtı sloganlar attı. Eylemde hükümetin sosyal ve ekonomik politikalarına tepkileri içeren sloganlar atıldı. Lise öğrencilerinin de destek verdiği eyleme, ülke genelinde yaklaşık 15 bin kişi katıldı.

CGT Genel Sekreteri Philippe Martinez, basına yaptığı açıklamada, sarı yeleklilerin eylemleri ile kendi yaptıkları eylemin aslında aynı amacı taşıdığını, bu nedenle güçlerin birleştirilmesi gerektiğini belirtti. (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Zencani dolandırdığı paranın tamamını geri vermeden idam edilmeyecek'

SONRAKİ HABER

Derneklere, üyelerini mülki amirlere bildirme zorunluluğu geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa