09 Aralık 2018 17:05

Tunus’ta ‘kırmızı yelekliler’ hareketi çağrısı

Tunus’ta bir grup genç, yolsuzluğa ve işsizliğe karşı ‘Kırmızı Yelekliler’ kampanyasının başlatıldığını duyurdu.

Fotoğraf: scossargilbert/FLICKR

Paylaş

Tunus’ta bir grup genç, cumartesi akşamı ülkede değişim talep etmek için barışçıl bir protesto hareketi olarak ‘Kırmızı Yelekliler’ kampanyasının başlatıldığını duyurdu.

Gençler Fransa’daki ‘Sarı Yelekliler’ hareketinden esinlenerek ‘Kırmızı Yelekliler’

olarak adlandırdıkları kampanyanın resmi olarak başladığını ve hareket için koordinasyon noktaları oluşturmaya başlandığını duyurmak için internet ve sosyal ağlar aracılığıyla bir bildiri yayınladı.

YOLSUZLUK VE İŞSİZLİĞE KARŞI

Eylemcilere göre bu hamle, başarısızlık, yolsuzluk, hayat pahalılığı, işsizlik, kötü yönetim, devlet kurumları üzerindeki hâkimiyet ve devam eden yoksullaşma politikalarına yanıt anlamı taşıyor. Açıklamada, “Bugün biz resmi olarak ilan ediyoruz; biz Tunuslu bir grup genç, Tunus’u güven yokluğundan kurtarmak için ‘Kırmızı Yelekliler’ kampanyasını örgütlüyoruz” denildi.

Tunus, 2011 devriminden bu yana elde ettiği demokratik geçiş başarısına rağmen buna ekonomik ve sosyal dönüşüm eşlik etmedi. Gençlerin saflarında işsizlik yaygınlaştı, yaşam koşulları daha da ağırlaştı, taahhüt edilen reformlar tamamlanamadı ve yolsuzluğa karşı iddiası da gerçekleşmedi.

Açıklamada, ‘Kırmızı Yelekliler’ hareketinin Tunus halkının mücadelesinin bir devamı olduğu ve Tunusluların onurunu ve hakkını geri getirme yönünde bir adım olduğu belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Kıdem tazminatı için ortak hareket edilmeli'

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa