09 Aralık 2018 11:52

Fransız İşçileri Komünist Partisi: Mücadeleyi daha da güçlendirelim

Fransız İşçileri Komünist Partisi, Sarı Yelekliler eylemlerine dair yaptığı açıklamada toplumsal mücadadeleyi güçlendirme çağrısı yaptı.

Fotoğraf: Fransız İşçileri  Komünist Partisi (PCOF)

Paylaş

Sarı Yelekliler hareketi ve Fransa hükümetinin eylemlere karşı tutumu üzerine açıklama yayınlayan Fransız İşçileri Komünist Partisi (PCOF) “Toplumsal mücadeleyi daha da güçlendirelim” çağrısı yaptı. Ülkenin en büyük sendika konfederasyonu CGT’nin 14 Aralık Cuma gününe yaptığı büyük eylem çağrısına da destek verildi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetinin, Sarı Yelekliler’in haftalardır sürdürdüğü güçlü toplumsal mücadelesi karşısında, sınırlı da olsa, tavizlerde bulunmak zorunda kaldığına dikkat çekilen açıklamada, “Zenginlerin ve patronların kibirli başkanı”nın, ülkenin terk edilmiş bölgelerinde haykırılan büyük toplumsal öfkeyi sakinleştirmeye çalıştığı belirtilerek, “Sarı yelekliler hareketi uzun bir sendikal hareket döneminin devamıdır: El Khomri (iş yasası) yasasına, ev yardımlarının kesilmesine, hastanelerin kapatılmasına karşı ve ardından demir yolları için yürütülen mücadelelerin devamıdır” denildi.

BASKILARA YANIT DAHA FAZLA MÜCADELE

Bugün de ülkede, işyerlerinde ücretlerin artması, başta da asgari ücretin 1800 avro olması için hareketlenme ve grevlerin artığı hatırlatılan açıklamada, “Liselerde yürürlüğe sokulmaya çalışılan lise bitirme ve üniversiteye giriş sınavı değişikliğinin olumsuz sonuçları, liselerde öğretmen açıklarının artması, üniversitelerde bölüm seçme yönteminin değiştirilmesi ve meslek liselerindeki reforma karşı liselerde de mücadeleler başladı. Bunlara karşı cevap daha fazla coplama oluyor, fakat bugünkü ortamda bunun sonucu tersine daha fazla mücadele ve mücadele eden sektörlere daha fazla destek olabilir” ifadeleri kullanıldı.

HÜKÜMET ZAYIFLADI, BİR GEDİK AÇILDI

Hükümetin tavizlerinin “hem çok sınırlı hem de çok geç” olduğunun belirtildiği açıklama şöyle devam etti:

“Sarı Yelekliler hareketinin sosyal adalet; düşük ücretlerin, emeklilik maaşlarının, işsizlik parasının arttırılmasına yönelik somut önlem alınması gibi ilk taleplerine büyük şirketlerin daha fazla vergiye tabi tutulması, daha fazla demokrasi gibi talepler de sonradan eklendi. Sarı Yelekliler’in platformunda, işçi ve sendikal hareketin, emekçi kitlelerin çıkarlarını savunan çok sayıda örgütlenmenin zaten savunduğu birçok talep de bulunuyor. Bu farklı hareketler birbirlerine karşı olmadığı gibi aslında birbirlerini de tamamlıyorlar. Hükümet zaman kazanmak ve düştüğü yalnızlıktan çıkabilmek için görüşmeler düzenlemeyi öneriyor. Bu soluk almayı ona vermemek lazım! Sarı Yelekliler mücadelenin devam etmesi çağrısı yapıyor”

14 ARALIK’TA MÜCADELEYİ BİRLEŞTİRME ÇAĞRISI

PCOF açıklamasında, CGT’nin (Genel İş Konfederasyonu) 14 Aralık’ta grev ve gösteri çağrısı da hatırlatarak şöyle denildi:  “İnisiyatif işçilerin, emekçi kesimlerin, onların mücadele örgütlerinin hizmetindedir. Ortak talepler, farklı hareketlerin birliğini bugün her zamankinden daha fazla zorluyor:

  1.  Asgari ücret 1800 avro olsun, emeklilik maaşı ve asgari sosyal yardımlar artırılsın
  2.  Ulaşım masrafları iş veren tarafından karşılansın
  3.  Temel tüketim maddelerinin fiyatlarındaki KDV yüzde 5,5’e düşürülsün
  4.  Servet vergisi tekrar yürürlüğe sokulsun.”

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Elektrik akımına kapılan işçi hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Dünyanın en çok alkol tüketen ülkeleri açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa