06 Aralık 2018 18:28

Toker: Haberciliği susturmaya çalışıyorlar

Gazeteci Çiğdem Toker hakkında bir köşe yazısı nedeniyle açılan 1.5 milyon liralık tazminat davası reddedildi.

Fotoğraf: Cumhuriyet.com.tr

Paylaş

Gazeteci Çiğdem Toker’in 15 Eylül 2017 tarihinde o dönem yazarı olduğu Cumhuriyet gazetesinde kaleme aldığı, “Rusya’ya domatesler de Bayburt’tan” başlıklı yazının ardından Bayburt Grubu bünyesindeki Agrobay Seracılık şirketinin açtığı 1.5 milyon TL’lik manevi tazminat davasının ikinci duruşması Ankara 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesinde görüldü.

Toker mahkemede basın özgürlüğünü savunduğu konuşmasında şunları söyledi: “Davacı firma, sahip olduğu büyük parasal imkanlarla hakkında eleştirel haberciliği, yayıncılığı susturmayı amaçlamaktadır. Talep edilen tutar moral değerler açısından sorunludur. Bu tutar aynı zamanda basın özgürlüğü, dolayısıyla demokrasi açısından tehdit içermektedir. Bu yönüyle yalnızca davaya konu yazıyı yazan gazeteci olarak beni değil bütün gazetecilere yönelik bir gözdağı, yıldırma hedeflemektedir. Cumhurbaşkanının, başbakanın dahi basına karşı açtığı sayısız tazminat davalarının hiçbirinde olmayan bu tutarla davacı, basın nezdinde bir tür dokunulmazlık kazanmak istemektedir.”

Toker’in bu savunmasının ardından mahkeme, davanın reddine karar verdi.

Yine Bayburt Grubu bünyesinde bulunan Şenbay Madencilik AŞ’nin, Toker’in “Tasarruf istiyorsanız metro ihalelerine bakın” başlıklı bir başka yazısı dolayısıyla açtığı 1.5 milyon liralık manevi tazminat davasının ilk duruşması ise 11 Aralık Salı günü saat 09 45’te Ankara 13’üncü Asliye Hukuk Mahkemesinde görülecek. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mahkeme Selahattin Demirtaş'ın itirazını reddetti

SONRAKİ HABER

Yunanistan'da Politeknik Direnişi'nin yıl dönümü öncesi üniversiteler işgal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa