01 Aralık 2018 19:00

SYKP Flormar işçileri için kampanya başlattı

SYKP, direnişlerinde 200 günü geride bırakan Flormar işçileri için kampanya başlattığını duyurdu.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Kocaeli İl Temsilciliği, İnsan Hakları (Sabri Yalım) Parkı'nda basın açıklaması gerçekleştirerek ‘Flormar işçisi bu kışı yalnız geçirmeyecek’ sloganıyla başlattığı kampanyayı kamuoyuna duyurdu. HDP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, AB Eski Bakanı Ali Haydar Konca ile HDP, Emek Partisi ve Kocaeli Dersimliler Derneği yönetici ve üyelerinin destek verdiği eylemde “Flormar değil direniş güzelleştirir” ve “İşçi sınıfı yalnız değildir” sloganları atıldı.

SYKP Kocaeli İl Yöneticisi Deniz Çamur'un okuduğu basın açıklamasında, Flormar'da işçilerin işten atılmasının tek sebebinin anayasa tarafından güvence altına alınan sendika hakkının kullanılması olduğunu vurgulandı. İşçilerin ses cihazı kullanmaları ve çadır kurmalarının da yasaklandığını belirten Çamur, “Başta Kocaeli Valiliği olmak üzere Gebze Kaymakamlığı anayasa tarafından güvence altına alınan bir hakkı korumak yerine sermayeden yana olduğunu gösteriyor. Şehrin mülki amirleri TÜSİAD toplantısında 'OHAL sayesinde grevlere anında müdahale ediyoruz' diyen Saray’ın emirlerine uyuyor ve işçilere soba yakmayı, ses cihazı kullanmayı ve çadır kurmayı yasakladığını tebliğ ediyor” dedi.

'FLORMAR İŞÇİLERİ BU KIŞI YALNIZ GEÇİRMEYECEK'

Ekonomik krizle birlikte binlerce işçinin işsiz kaldığını belirten Çamur, “Yoksullar, ezilenler açlığa, yoksulluğa mahkûm edilirken yükselen öfke ve direnişler durdurulamıyor. Her gün iş cinayetlerinde işçiler hayatını kaybederken, işsizlik her gün artarken, en ufak bir hak talebi yasaklar ve işten atmalar ile sonuçlanırken şimdi bir kere daha dayanışma zamanı. Şimdi direnişlere ses olma zamanı” diye konuştu. Bir ay boyunca ‘Flormar işçileri bu kışı yalnız geçirmeyecek’ şiarıyla başlattıkları kampanyayı sürdüreceklerini aktaran Çamur, “Çağrımızı ve kampanyamızı başlatıyoruz. Tüm halkları, emeği için direnen başta Flormar işçileri olmak üzere direnişteki işçiler ile dayanışmaya çağırıyoruz. Emeğimiz için, özgürlüğümüz için, haklarımız için, insanca yaşamak için dayanışma ve mücadele ağlarını kuruyoruz” dedi.

GERGERLİOĞLU: İŞÇİLERİN HAKLARINA, YAŞAMLARINA SAHİP ÇIKILMALI

HDP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu ise şunları söyledi:

“200 gündür tüm engellemelere rağmen direnişi seçen Flormar işçilerine destek olunuyor. Flormar işçileri kazanana kadar direnişini sürdürecek. Flormar işçilerinin haklarının verilmesini istiyoruz. Havalimanı işçilerinin de durumu ortada, işçilerin ne şartlarda çalıştığını görüyoruz. Kocaeli işçilerin haklarına, yaşamlarına sahip çıkılması gereken bir şehir. Flormar işçisi susmayacak serisini yükseltecek, biz de destek olmaya devam edeceğiz. Mutlaka kazanacaklar. Bu mücadele tüm toplumun mücadelesidir.” (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Oslo'da ırkçılara karşı eylem yapıldı

SONRAKİ HABER

Ayşenur'u istismar edip intihara sürükleyen akrabası serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa