01 Aralık 2018 16:18

Kasım ayı basın özgürlüğü raporu: 10 gazeteciye 39 yıl 11 ay hapis

CHP İstanbul Eski Milletvekili Barış Yarkadaş, Kasım ayı içerisinde medya alanında yaşanan hak ihlallerini raporlaştırdı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

CHP İstanbul Eski Milletvekili Barış Yarkadaş, iktidarın gazetecileri nefes alamaz hale getirdiğini söyledi. Medyada yaşanan hak ihlalleri raporunun kasım ayına ilişkin verilerini açıklayan CHP Eski Milletvekili Barış Yarkadaş, raporunu ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’dan kovduğu CNN Muhabiri Jim Acosta’ya ithaf etti.

Gazetecilerin dünyanın her yerinde iktidarların hedefi olduğunu belirten Yarkadaş, “Devletleri yönetenler, gerçeğin kendilerine hatırlatılması ve halka anlatılmasından nefret ediyorlar” dedi. Türkiye’deki iktidarın temsilcilerinin de bu anlayışın bir parçası olduğunu belirten Yarkadaş, “Elimdeki veriler bunun en somut göstergesi... Türkiye’de görev yapan gazeteciler kasım ayında da baskıya maruz kaldı, gözaltına alındı ve tutuklandı” ifadesini kullandı.

‘DAĞITIM TEKELİ, CİDDİ BİR SORUN’

Medyada yaşanan hak ihlalleri raporunun kasım ayına ilişkin verilerini açıklayan Yarkadaş, “Türkiye’de yayımlanan tüm gazete ve dergiler, Turkuvaz Dağıtım’a mecbur bırakıldı. Yay - Sat’ın kapanması ve Turkuvaz Dağıtım’ın tekel haline gelmesi, medya açısından ciddi bir riski de beraberinde getiriyor” dedi.

‘BASKILAR ARTIYOR’

Yarkadaş, medyada yaşanan hak ihlallerini ise şöyle dile getirdi:

“2018 yılının kasım ayında, 1 gazeteci ifade verdi, 29 gazeteci hakim karşısına çıktı. 6 gazeteci gözaltına alındı, 3 gazeteci tutuklandı, 10 gazeteciye ise 39 yıl 11 ay hapis cezası verildi. 1 gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı, 2 gazeteci hakkında ise dava açıldı. 2 gazeteci ise hakarete uğradı ve darbedildi. 1 gazetecinin konuk olacağı söyleşi engellendi. 1 yönetmen gözaltına alındı. 28 değişik haberin yayımlandığı 170 sitedeki haberlere mahkeme kararıyla erişim engeli konuldu. 1 habere yayın yasağı konuldu. ANKA Haber Ajansı ekonomik kriz yüzünden kapandı. 1 gazete 18 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi. 1 gazeteye 100 bin liralık dava açıldı.”

AĞIR BEDEL

Yarkadaş, “Rapordan da görüleceği üzere, gerçeğin peşine düşmenin bedeli ağır bir hale geldi. İktidar, gerçeği anlatanları susturmak için baskının dozunu artırıyor” dedi. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir-İstanbul otoyolunun çevreye zararı büyüyor

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa