01 Aralık 2018 07:24

AYM, Cumhuriyet'in yazısının engellemesine 'ihlal' dedi

AYM, eski Adana Valisi Coş’un bir vatandaşa ‘gavat’ demesini eleştiren Cumhuriyet yazarının yazısının engellenmesini ihlal olarak değerlendirdi.

Cumhuriyet gazetesi logosu

Paylaş

Anayasa Mahkemesi, 2015 yılında "Devletin Valileri" başlığıyla kaleme aldığı köşe yazısında, dönemin Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’u vatandaşa ‘gavat’ demesi nedeniyle eleştiren Cumhuriyet Yazarı Özgen Acar’ın yazısının erişime engellenmesini, “basın ve ifade özgürlüğünün ihlali” olarak nitelendirdi.

Cumhurİyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre; Özgen Acar ve o dönemin Cumhuriyet.com.tr yayın yönetmeni Oğuz Güven’e 4’er bin TL tazminat ödenmesine hükmeden mahkeme, erişime engellemenin kaldırılmasına karar verdi. 

NE OLMUŞTU?

Özgen Acar, 30 Haziran 2015 tarihinde ‘Bellek Kayması!’ başlıklı bir köşe yazısı kaleme aldı. Yazının, ‘Devletin Valileri’ ara başlıklı bölümünde, bazı valillerin eylemleri eleştirel bir dille verilirken, “Atatürk’ü anma töreninde bazı vatandaşlar hükümet aleyhinde gösteri yaparken, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un da istifasını istediler. Bir vatandaşı parmağıyla işaret ederek, ‘Seninle konuşacağım’ diyen vali, ‘Buyurun şimdi konuşalım’ yanıtını alınca, ‘Allah belanı versin, diyen o gavatı bana getirin!’ diye hakaret etmişti” dedi. Sakarya Valiliği’ne atanan Coş, cumhuriyet.com.tr’de yayımlanan yazının erişime engellenmesini talep etmiş Sakarya 1. Sulh Ceza Hakimliği de erişime engellenmişti.

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şair Refik Durbaş yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Diyarbakır Barosu: Kamu görevlileri "cezasızlık zırhı" ile korunuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa