30 Kasım 2018 18:04

Aşı karşıtlığı toplum sağlığını tehdit ediyor

Son dönemlerde artan aşı karşıtlığını Meclis gündemine taşındı, olayın toplum sağlığı için büyük tehdit olduğu ifade edildi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

CHP Ankara Milletvekili Ecz. Gamze Taşcıer, artan aşı karşıtlığını Meclis gündemine taşıdı. Aşılamanın özellikle salgın hastalıklara karşı toplumun tüm fertlerine yönelik bir koruyucu sağlık önlemi olduğunu belirten Taşcıer, Meclise sunduğu araştırma önergesinde, aşı karşıtlığının toplum sağlığı için çok büyük bir tehdit olduğunu ifade etti.

‘AŞI ÇOCUK ÖLÜMLERİNİ AZALTIR’

Meclis Başkanlığına sunduğu araştırma önergesinde, hastalıkların en çok etkilediği çocuklarda aşılamanın en önemli sağlık uygulamalarından biri olduğunu ifade eden Taşcıer, tüm bilimsel verilere göre aşıların önlenebilir hastalıklarda büyük faydası olduğunu ve çocuk ölümlerini engellediğini belirtti. UNICEF’in istatistiklerini paylaşan Taşcıer, “Önlenebilir altı hastalık; boğmaca, difteri, tetanos, kızamık, çocuk felci ve verem sebebiyle tüm dünyada gerçekleşen çocuk ölümleri 1989 yılında 5 milyon civarında iken, gelişen aşılama uygulamaları sayesinde bu oran günümüzde 100 bin dolaylarına gerilemiştir. Gerçekleşen çocuk ölümlerinin çok büyük çoğunluğu da aşısız çocuklardan oluşmaktadır” dedi.

Aşılama sayesinde, salgın olasılıklarının çok ciddi oranda azaltılabildiğini ve toplumun tüm fertlerinin korunabildiğine işaret eden Taşcıer “Ancak son zamanlarda, toplumun bazı üyelerinde aşı karşıtlığı görülmeye başlanmıştır. Çocuklarına aşı yapılmasına karşı çıkan ebeveynler, açıkça halk sağlığını tehlikeye düşürmektedir. Söz konusu karşıtlığın büyümesi, zaman içinde salgın hastalıkların baş göstermesine ve tüm halkımızın hayatını riske atacak bir tehdide neden olacaktır” ifadelerini kullandı.

YASAL DÜZENLEME GEREKLİ

Bu yıl 23 bini aşkın ailenin çocuğuna aşı yapılmasına karşı çıktığını belirten Taşcıer, aşılar hakkında adeta ‘Çok bilinen yanlışlar’ haline gelen nedenlerle önemli sayıda ebeveynin çocuklarına aşı yaptırmadığını belirtti. Halk sağlığı söz konusu olduğunda bireyci yaklaşımların bir tehdide dönüşebildiğini belirten Taşcıer, Türk Tabipleri Birliği Etik Kurulunun konuyla ilgili görüş metninde, Anayasa’nın ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin ilgili maddeleri hatırlattı  “ Devletin çocuğun üstün yararını gözeterek, aşılamayı gerçekleştirmek yönünde pozitif bir ödevi bulunmaktadır. Bu nedenle, kişinin bedenine tıbbi bir müdahale niteliğini taşıyan aşılama işleminin hangi koşullarda, kimler tarafından yapılabileceğinin öngörülebilir bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.” Önergesini Meclis Başkanlığına sunan Taşcıer, toplumda yayılan aşı karşıtlığının nedenlerinin araştırılmasını ve aşı karşıtlığının halk sağlığına yarattığı tehdit daha da derinleşmeden yapılacak yasal düzenlemeler konusunda görüşlerin tespit edilmesi amacıyla Meclis araştırma komisyonu kurulmasını istedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çok Çağı’na girmek

SONRAKİ HABER

2020 için asgari ücret pazarlığı 2 Aralık'ta başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa