29 Kasım 2018 17:44

AKP’li belediyeler borç batağında

Sayıştay raporuna göre, İller Bankasına kredi borcu olan ilk 5 ilin tamamı AKP’li belediyelerin yönetiminde.

Fotoğraf: Google Street View

Paylaş

İller Bankasına kredi borcu olan şehirler Sayıştay raporunda sıralandı. Buna göre; İller Bankasına en çok borcu olan ilk 5 ilin tamamının AKP’li belediyelerinin yönetiminde olduğu ortaya çıktı.

2016 yılı Sayıştay raporlarına göre, İller Bankasına borçları itibarıyla Bursa 1 milyar 73 milyon lira ile birinci, Gaziantep 821 milyon lira ile ikinci, Sakarya 805 milyon lira ile üçüncü, Konya 699 milyon lira dördüncü ve Antalya 614 milyon lira ile beşinci sırada yer alarak ilk 5’i oluşturdu. İller Bankasına en az borcu olan son 5 şehir de 26 milyon lira ile Uşak, 21 milyon ile Muş, 16 milyon ile Dersim, 15 milyon ile de Artvin ve Iğdır olarak sıralandı.

Raporda 2016 yılına ait 81 ilin İller Bankasına olan kredi borcunun da 15 milyar 42 milyon lira olduğu vurgulandı. 30 büyük şehir belediyesinin kredi borcunun ise 3 milyar 663 milyon olduğunu bunun 1 milyar 57 milyonluk kısmının 2016 yılı içerisinde tahsil edildiği belirtildi.

‘İKTİDAR BELEDİYELERİ BORÇLARINI DÜZGÜN ÖDESİN’

İller Bankasının 2015-2016 yılı bilanço ve hesaplarının görüşüldüğü TBMM KİT Üst Komisyon toplantısında söz alan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, yerel yönetimlerin bankaya olan borçlarını dile getirdi.

En fazla borcu olan illerin AKP’li Belediye başkanlarının yönetiminde olduğunu ifade eden Atila Sertel, İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Büyük’e hitaben yaptığı konuşmada, “Tabloya baktığımda şunu görüyorum. Ya bu belediyeler size borçlarını ödemekte düzgün davranmıyorlar ya da siz bunlara çok borç veriyorsunuz; ikisinden biri. Borç yiğidin kamçısı da, İller Bankası da bizim bankamız, o bankaya para geri dönmezse kredileri tekrar nasıl kullandıracak? İller Bankasının da bu konuda kendini savunma hakkı var elbette ancak buradan iktidar belediyelerine de seslenme hakkımız var. Borçlarını düzgün ödeseler iyi olur diye düşünüyorum. Ülke battı, bari belediyeler batmasın” dedi.

'İSTANBUL 9, ANKARA 15, İZMİR 46’NCI SIRADA'

Borç sıralamasında İzmir’in 46’ncı olduğunu belirten Sertel, İller Bankasının iktidar belediyelerini kayırdığına ilişkin bir algı oluştuğunu belirterek, şunları söyledi:

“Büyük illere de baktım, İstanbul 458 milyon lirayla 9’uncu sırada, Ankara 270 milyon lirayla 15’inci sırada. İzmir için daha önceki toplantılarda borçlu demişlerdi. Kendi ilime de baktım İzmir 46’ncı sırada yer alıyor ki nüfus oranı itibarıyla birçok ilden düşük ve borcu da 92 milyon lira. Balıkesir gibi bir il 502 milyon lirayla borçlu, sıralamada yükseklerde, İzmir 46’ncı sırada, 92 milyon borcu var. Bu durumda İller Bankası ya İzmir’e çok kredi vermiyor ya da İzmir borcuna sadık ve düzenli olarak ödüyor.” (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP’li vekile göre Aladağ'ı anmak provokasyonmuş

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa