28 Kasım 2018 10:45

Alıcı bulamayan pamuk çiftçinin elinde çürüyor

Zor koşullarda ektiği pamuğu bu yıl ekonomik kriz nedeniyle elden çıkaramayan çiftçiler isyanda: Ülkede pamuk üretilirken neden dışarıdan alınıyor?

Fotoğraf: MA

Paylaş

Çiftçinin büyük zorluklarla ektiği pamuk bu yıl ekonomik kriz ve zamansız yağmurdan kaynaklı elde kaldı. Fabrika sahipleri bankalardan kredi alamadığı için yetiştiricinin elinde kalan pamuk çürümeye terk edildi.

Türkiye pamuğunun yüzde 45’ni üreten Urfa'da yetiştirici ve işletmeci bu yıl istediğini alamadı. Çukobirlik'in en düşük 2.80 kuruş en yüksek 4.60 kuruş olarak açıkladığı taban fiyatı, çırçır fabrikaları kredi alamayınca hayal oldu. Çiftçiler, ellerindeki pamuğa daha düşük fiyata alıcı bulamazken "beyaz altın" olarak tabir edilen pamuk, depolarda ve tarlalarda çürümeye terk edildi.

‘DİP FİYATTAN BİLE SATAMIYORUZ’

Eyyubiye ilçesi Külünçe mahallesinde ektiği pamuktan beklentisinin büyük olduğunu söyleyen yetiştirici Mehmet Aktaş, fiyatların yüksek olacağının tahmin ettiklerini, tüm masrafların karşıladıktan sonra bir miktar kar bırakacağını hesapladıklarını ifade etti. Ancak, hasat başlamadan önce zamansız gelen yağışların pamuğun kalitesini düşürdüğünü dile getiren Aktaş, buna rağmen beklentilerinin büyük olduğunu, bu kez de ekonomik krizin tüm umutlarını yok ettiğini belirtti. Aktaş, şimdi pamuğu en düşük fiyattan bile satamadıklarını vurguladı.

‘TONLARCA PAMUK AMBARLARDA KALDI’

Pamuk tarlada alıcı bulamayınca ambarlara aldıklarını aktaran Aktaş, kimi yetiştirici de, belirlenen fiyatın altında ürünü satmak zorunda kaldığını söyledi. Aktaş, şöyle devam etti: “Tüccarından, çiftçisine kadar hiç kimsede para yok. Geçen sene ürünümü fabrikaya satar, bir iki ay sonra parasını alırdım; ama şimdi fabrika sahiplerinde para yok. Bankalar kredi çıkarmıyor. Hal böyle olunca çiftçi ürününü elden çıkaramıyor.” Ürününü elden çıkaran üreticinin de masraflarını çıkaramadığını belirten Aktaş, “Şimdi biz ne yapalım? Bunun su, elektrik, mazot, gübre ve ilaç masraflarını nasıl karşılayalım? Bu sene ürününü satamayan üretici, bir dahaki seneye tarlaya ne ekecek?” diye sordu.

‘BANKALAR KREDİ VERMİYOR’

Çiftçilerin mağdur durumda olduğunu sözlerine ekleyen Aktaş, “Döviz kurlarındaki artış, herkesi olumsuz etkiledi. Türkiye’de büyük bir kriz olduğu için kimse yatırım yapamıyor. Bu durumda bankalar da eskisi gibi kredi vermiyor. Durumumuz çok kötü” dedi.

‘KİME SATACAĞIZ?’

Bu sene, beklentilerinin çok altında verim aldıklarını dile getiren yetiştirici Sabri Çelik ise, zamansız gelen yağışların pamuğun kalitesini düşürdüğünü, buna ekonomik kriz de eklenince pamuğun tarla ve ambarlarda çürümeye terk edildiğini anlattı. Krize karşı izlenen politikanın yanlış olduğunu düşünen Çelik, devletin izlediği tarım politikasının üreticiyi bitirdiğini ifade etti. Çiftçinin yaşananlar karşısında ne yapacağını bilmediğini de sözlerine ekleyen Çelik, tepkisin şöyle sürdürdü: “Gübre fiyatları 3.50 TL’yi buldu. Şimdi biz gübreyi mi alacağız, mazotu 6.20 TL’ye mi alacağız? Fabrikalara götürdüğümüz pamuğu şu an kimse almıyor. Bu pamuğu kime satacağız? Memlekette pamuk üretilirken neden dışarıdan alınıyor? Önce kendi ürettiğimizi işletelim. Ülkede varken dışardan niye pamuk gelsin?” (Urfa/MA)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Taksim Dayanışması'ndan Can Atalay ve Tayfun Kahraman ifadeye çağrıldı

SONRAKİ HABER

Kültür Sanat-Sen: Devletin sanatçıları sarayın eğlencelikleri haline getiriliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa