25 Kasım 2018 15:42

Hayvan hakkı savunucuları: Katliam yasa tasarısına hayır

Yüzlerce hayvan hakkı savunucusu, Kadıköy İskele Meydanı'nda toplanarak Hayvanları Koruma Kanunu tasarısını protesto etti.

Fotoğraf: Eylem Nazlıer/EVRENSEL

Paylaş

300’e yakın hayvan hakları grubu ve platformunun oluşturduğu Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu, Kadıköy İskelesi Atatürk Anıtı önünde bir araya gelerek Hayvanları Koruma Kanunu ile ilgili yasa taslağını protesto etti. ‘Katliam yasa tasarısı istemiyoruz’ diyen hayvan hakları savunucuları, tasarının son hali açıklanarak hayvanlar lehine düzeltilmesini talep etti.

Eyleme, CHP Milletvekilleri Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu, Kadıköy Belediye Başkanı Aykut Nuhoğlu ve yüzlerce hayvansever destek verdi.

“Katliam yasa tasarısına hayır”, “Tüm hayvan zulümlerine hayır'” pankartlarının açıldığı eylemde  “Hayvana işkence suçtur, kabahat değil”, “Ölüm yasası istemiyoruz”, “Sev, koru, yaşat”, “Canlarımızı kimseye vermeyeceğiz” dövizleri taşındı.

Sık sık “Yasama dokunma, hayvanlara dokunma”, “Canlara uzanan eller kırılsın” sloganlarının atıldığı eylemde tasarı, ıslık ve düdükle protesto edildi.

‘YOK ETMEK PLANLANIYOR’

Delegasyon adına basın metnini okuyan Elif Ertürk, kanun yapıcıların hayvana şiddete karşı cezadan anladığının hayvanı yok etmek olduğuna dikkat çekti. Ertürk, “Hayvana şiddete ceza getiriliyor kılıfı ile 6. maddenin ‘aldığın yere bırak’ hükmünü kelime oyunları ile değiştirip bütün hayvanları, belediyelerin ölüm kampı barınaklarına toplama bahanesi ile yok etmeyi planlıyorlar. Soruyoruz: 40 hayvanı barınakta açlık ve hastalık ile ölümlere mahkum eden belediyeler, sizce binlerce hayvanı bakımevlerinde yaşatır mı” diye sordu.

‘SOKAKLARDA OLACAĞIZ’

Hayvanlara şiddet uygulayan belediye çalışanlarına yasa ile ceza gelmediğini dikkat çeken Ertürk, “Tasarı için bir var bir yok diyorlar ve kapalı kapılar ardından gizlice tasarı üzerinden çalışıyorlar. Ana hedef her zamanki gibi sokak hayvanlarını yok etmek. Kamuoyundan ve gönüllülerden gizlenen, hayvan hakları savunucuları ile hazırlanmayan her yasa tasarısı katliam ve sürgün getirecektir. Bu yüzden yasa tasarısı kamuoyuna açılana kadar sokaklarda olacağız” diye konuştu.

Ertürk, “Sahayı, hayatın gerçeklerini bilmeyen, iş ve sorumluluktan kaçmak için sokak hayvanlarını yok etmeyi planlayan kanun yapıcılarının şantajlarına, tehditlerine ve vicdansızca girişimlerine izin vermeyeceğiz. İnançlarımızın, bilimin, geleneklerimizin emrettiği, sevginin, korumanın, dayanışmanın hayvanların yaşam hakkının ayaklar altına alınmasına, insanlık değerlerinin çiğnenmesine seyirci kalmayacağız” dedi.

TALEPLER

Ertürk son olarak taleplerini şu şekilde sıraladı:

* Hayvana işkence, tecavüz, öldürme suçlarının cezaları 2 yıl 1 aydan başlamalıdır.

* Sokak hayvanlarının kısırlaştırılması ve alındığı yere bırakılmasını esas alan 6. madde kesinlikle değiştirilmemeli, belediyelerce uygulanması sağlanmalı.

* Kanunu uygulamayarak hayvana şiddet, vahşet uygulayan belediye görevlileri de adli yaptırım kapsamına alınmalıdır.

* Hayvanat bahçeleri, sirk, yunus parkları, deney, avcılık, insan gıdası, yük ve insan taşıma amacıyla sömürülen, öldürülen ve dövüştürülen hayvanlar üzerindeki zulme son verilmeli; bu zulüm sektörleri yasaklanmalıdır. İnternet-petshop-üretim çiftliklerinden hayvan satışları tamamen yasaklanarak barınak ve sokaklardaki hayvanların yuvalandırılmaları teşvik edilmeli, her türlü hayvan ithalat ve ihracatı yasaklanmalı, illegal yollardan yurda kaçak girişler engellenmelidir.

* “Tehlikeli ırk” tanımı kaldırılmalı, özellikle hâlihazırda ailelerin evlerinde baktıkları ve belediye barınaklarına alınan bu tür köpekler kısırlaştırılıp kayıt altına alınarak koruyucularına geri verilmelidir. Üretim çiftliklerinde olanlar ise kısırlaştırılarak yuvalandırılmalı, dövüşlerde kullanılan köpeklere el konulup kısırlaştırılmalı, belediye barınaklarında özel bakım alanlarında rehabilite edilerek kayıt altına alınarak yuvalandırılmalıdır. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP’li Erdoğdu: Halkın vergisi yandaşlar için kullanılacak

SONRAKİ HABER

İsrail Başbakanı Netanyahu'ya rüşvet ve yolsuzluk davası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa