07 Nisan 2011 15:52

Halka bunu reva görenler utansın!

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde, öğrenciler için “Şartlı Nakit Transferi” kapsamında ailelere verilen 25 TL para yardımı PTT Şubeleri önünde izdihama neden oluyor.Bismil’de Başbakanlık tarafından “Sosyal Riski Azaltma Projesi” kapsamında maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına eğitim masraflarını

Halka bunu reva görenler utansın!

Paylaş

Bismil’de Başbakanlık tarafından “Sosyal Riski Azaltma Projesi” kapsamında maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına eğitim masraflarının karşılanması için verilen “Şartlı Nakit Transferi”nden yararlanmak isteyen yüzlerce kadın, PTT Şubesi önünde toplandı. Sabah erken saatlerden itibaren 25 TL’lik eğitim yardımını almak için Bismil PTT Şubesinin önünde uzun kuyrukların oluşması yurttaşların tepkisine neden oluyor.

ÇARESİZ BIRAKILDILAR

Köyünden göç etmek zorunda kalıp Bismil’e yerleşen Yüksel Altun, insanların yoksulluktan ötürü kuyruğa girdiğini aksi takdirde kimsenin sabahtan akşama kadar kuyrukta kalma gibi bir derdinin olmadığını ifade etti. “Çocuklarımızı evde bırakıp bu kuyruklara girdik, insan çaresiz olmazsa bu kuyruklarda sabahtan akşama kadar beklemez” diyen Altun, “Köyümüzden Bismil’e göç etmek zorunda kaldık. Evimizden hiçbir şey almadık her şeyimizi yaktılar, arazimizi bırakıp buraya göç etmek zorunda kaldık. Yakılan evimizin parasını bile almadık. İş yok okuyan çocuklarım var. Hiçbir gelirimiz yok çaresiz olduğumuz için 25 TL yardımı almak için bu kuyruklara giriyoruz” diyerek içinde bulunduğu durumu özetledi.

UTANSINLAR

Kuyrukta bekleyen diğer bir yurttaş Habibe Çelebi ise, 8 çocuğunu kıt imkanlara rağmen okuttuğunu devletin her bir öğrenci için 25 TL verdiğini ancak dershane masraflarının ise 2 bin TL olduğuna dikkat çekti. Aldıkları para ile hiçbir ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını söyleyen Çelebi, “Bu halka 25-30 TL’yi reva görenler utansın. Kadınlar olarak sabahtan akşama kadar kuyrukta bekliyoruz. Çocukların ayakkabı ihtiyacını bile karşılamıyoruz” diye konuştu. (DiyarbakırDİHA)

ÖNCEKİ HABER

Ahmet Şık'ın objektifinden: "Ben tanığım"

SONRAKİ HABER

Dere yatağında cesedi bulunan kadın, eski eşi tarafından öldürülmüş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa