21 Kasım 2018 17:30

Meslek liseliler vizyondan habersiz, geleceğinden kaygılı!

"Ziya Selçuk’un bu açıklamaları üzerine biz de Kayseri’de meslek lisesi öğrencilerinin çıkış saatinde yanlarına gidiyoruz."

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

 

Uğur Can KARAKAYA
Kayseri

Sınavsız geçiş sisteminin kaldırılmasıyla birlikte meslek liselilerin üniversiteye girme şansları zaten azalmıştı.  Son açıklanan eğitim vizyonu ile birlikte 9. sınıfta kültür derslerinin azaltılıp yerine meslek derslerinin de gelmesi ile birlikte meslek lisesi öğrencileri için üniversite tamamen hayal oluyor diyebiliriz. Ziya Selçuk’un bu açıklamaları üzerine biz de Kayseri’de meslek lisesi öğrencileri çıkış saatine yakın bir zaman olduğu için okul önünde grup grup bekleyen liselilerin yanına gidiyoruz. Başlıyoruz sohbete…
Muhabbet biraz ilerleyince yan taraftaki arkadaşlarını çağırıyorlar. Soruyoruz “Son açıklanan eğitim vizyonu ile ilgili ne düşünüyorsunuz?” Herkes birbirine bakıyor sonra içerinden bir tanesi “Bizim bu vizyondan haberimiz yok” diyor ve ekliyor  “Eminim ki hiçbir meslek liselinin de haberi yoktur bu vizyondan” diyor. 
VİZYONU KONUŞUNCA SESLER YÜKSELİYOR!
Böyle olunca gelecekteki eğitim vizyonunda maddeleri biz söylüyoruz. Bunun üzerine sesler biraz yükseliyor. Başlıyorlar anlatmaya “Bundan önceki döner sermayeden gelen %15’lik gelirin bize bir faydası olmuyordu. Bu gelir şimdi %1’e düştüyse artık vay halimize” diyorlar. Devam ediyoruz sohbete bu sefer yeni vizyondaki 9. sınıfta kültür derslerinin azaltılıp meslek derslerinin 9. sınıfta başlaması üzerine konuşuyoruz. Meslek lisesi öğrencileri bu sefer daha da sinirli bir şekilde “Geçmiş senelerde sınavsız geçiş hakkımızı elimizden aldılar, o zaman bu maddeyle de artık üniversite bizim için bir hayal” diye ekliyorlar. “Zaten görmediğimiz kültür derslerinden üniversite sınavına maruz kalıyoruz, bu olacak iş değil.” diyorlar. Devam ediyorlar  “Yani kısacası bize ‘Boş verin siz üniversiteyi, bu okulu bitirir bitirmez işçi olun’ diyorlar. Artık ülkede işçilik yapılacak durum da kalmadı her gün işçiler işsiz kalıyor.” diye ekliyor. 
“BİZDEN NE İSTERLER BİLEMİYORUZ!”
Sohbet boyunca sessiz bir şekilde dinleyen diğer liseli arkadaş giriyor lafa “Esnek eğitim geliyormuş biz zaten meslek liselerinde gayet esnek bir eğitim görüyoruz. Ne tam anlamıyla bir kültür dersi ne de tam anlamıyla bir meslek dersi görüyoruz.” diyor. Bu sefer okulda yaşadıkları bir olayla açıklıyorlar: “Geçen sene meslek dersinde 6 ay boyunca herkes kişi başı bir çekiç yaptı. 6 ay sonunda çekiçleri bitirdik ve hocalar bu çekiçleri bizden aldılar. Biz biraz zaman sonra yaptığımız çekiçleri istediğimizde ise ‘Kişi başı herkes bir top A4 kâğıdı getirirse çekiçleri veririz.’ dediler. Biz de şu an düşüyoruz önceden %15’lik bir gelir vardı meslek liselerinde, okullarda A4 kâğıdı yoktu. Şimdi bu gelir %1’e düşürüldü artık bizden ne isterler bilemiyoruz.” diyor meslek lisesi öğrencileri.

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

25 Kasım’a giderken dünyada ve Türkiye’de kadınlar

SONRAKİ HABER

ABD Senatosu, "Trump için hızlı bir yargı süreci" öngörüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...