18 Kasım 2018 15:47

Kayyım, Batman Belediyesini iki kat borçlandırdı

Kayyım atanan Batman Belediyesi’nin borcu, 2 yılda 66 milyon TL’den 131 milyon TL’ye yükseldi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Eylül 2018 Borç Yönetimi Raporu’na göre, kayyım atanan Batman Belediyesi’nin borcu, 2 yılda 66 milyon TL’den 131 milyon TL’ye yükseldi. Sayıştay denetçileri de mevzuata aykırı birçok faaliyeti tespit etti. Belediye Eş Başkanı Sabri Özdemir, “Fıskiye yapmakla, çiçek ekmekle bu kadar borçlanmak imkansız” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın 11 Eylül 2016 tarihinde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kayyım atadığı pek çok DBP’li belediyeden biri, Batman Belediyesi oldu. Görevlerinden alınan Eş başkanlar Sabri Özdemir ve Gülistan Akel’in yerine Vali Yardımcısı Şevket Aksoy kayyım olarak atandı. Kayyım ataması sonrası birçok memur ve işçinin yine KHK ile ihraç edildiği belediye, 2 yılda borç batağına sokuldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Eylül 2018 Borç Yönetimi Raporu’na göre, Batman Belediyesi’nin Eylül 2016’da 66 milyon olan borcu, sadece iki yılda neredeyse iki katına çıkarak 131 milyona ulaştı. Belediyede yine Sayıştay denetçilerince yapılan incelemeler neticesinde de birçok usulsüzlük tespit edilip, raporlandı.

USÜLSUZLÜKLER BELGELENDİ

Sayıştay raporunda yer bulan bilgilere göre, belediyenin 2017 yılına ait kayıtlı taşınmazlarının listesi ile kurumun kendi tuttuğu taşınmaz listelerinin yanı sıra 2017 yılında edinilen gayrimenkullerin muhasebeleştirme işlemlerine dair yapılan incelenmelerde kimi muhasebe kayıtlarının tutulmadığı yer aldı. Raporda yine belediyenin gecekondu fon hesabı açmadığı, Hazine’nin fona aktarması için gönderdiği 139.083,93 TL’nin gelir hesaplarına kaydedildiği belirtildi. 39 adet kurum taşınmazının, kiralama işlemlerinin ise, mevzuata aykırı biçimde “pazarlık usulü” ile yapıldığı bilgisi verildi raporda. Denetçiler, sendika üyesi olmayanlardan sendika aidatı dışında ve üzerinde aidat alınmasını 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’na göre “aykırı” buldu.

‘ÇİÇEK EKMEKLE BU KADAR BORÇLANILMAZ’

Sayıştay denetçilerince hazırlanan raporu, görevinden uzaklaştırılan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Sabri Özdemir Mezopotamya Ajansı’ndan Metin Yoksu’a (MA) değerlendirdi. 

Belediyeyi o dönem büyük bir borçla aldıklarını söyleyen Özdemir, “Borçların bir bölümünü kapattık ve yaptığımız planlamalara göre de 2019 yerel seçimlerinde biz ister devam edelim ister etmeyelim, bir sonraki yönetime sıfırlanmış bir borç devir edecektik. Ama bugün baktığımızda bırakın borcun bitmesini, iki katına çıkmış durumda” dedi. 

Belediyelerin borcu olabileceğini, önemli olanın nasıl borçlanıldığı olduğunu söyleyen Özdemir, “Halka hizmet mi götürmüş? Biz aldığımız duyumlara göre; İller Bankası ile birlikte devlet bakanlıklarından 26 milyona yakın bir ödemenin hibe edildiğini duyduk. Ama bu paralara ne olduğunu maalesef bilemiyoruz. Kimi müfettişler ile birlikte yapılan denetimlerde birilerin ‘günah keçisi’ ilan edildiğini duyuyoruz. Bu yaşananlar bu ekibin işidir. Halkın seçeceği yeni yönetim elbette ki bunların hesabını soracak ve gerçek bir denetimden geçirecektir. Öyle Batman’a bir fıskiye yapmakla, Diyarbakır Caddesi’ne çiçekler ekmekle bu kadar borçlanmak imkansız” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sağlık yasasına HDP'li doktor vekillerden tepki

SONRAKİ HABER

Derneklere, üyelerini mülki amirlere bildirme zorunluluğu geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa