18 Kasım 2018 15:32

Leyla Güven'e destek için açlık grevi yapan siyasetçiler anlattı

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e 2 günlük destek açlık grevi gerçekleştiren siyasetçiler, barış ve huzur için tecridin kaldırılmasını istedi.

Fotoğraflar: MA

Paylaş

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridin kaldırılması için 8 Kasım’da tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde başlatmış olduğu süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi sürüyor. Güven’e destek olmak amacıyla aralarında siyasetçilerin olduğu yurttaşlar, Diyarbakır, Urfa, Van, Hakkari ve Adana’da 2 günlük açlık grevi gerçekleştirdi. 

‘TECRİT BARIŞ VE HUZURA HİZMET ETMİYOR’

DBP Bağlar İlçe Eş Başkanı Mehmet Ali Alkan, son 3 yıldır Öcalan’ın ağır tecrit altında olduğunu ifade eden Alkan, Kürt halkı kendi arasında birliğini sağlayarak tecridi kaldırabilir” dedi.  Açlık grevi eyleminde olan Hatun Aslan da, Öcalan üzerindeki tecridin hukuksuz olduğunu vurgulayarak, Güven’in eylemini desteklediklerini ifade etti. HDP Bağlar İlçe Eş Başkanı Necmettin Burakmak, “Halkımız birçok kez Öcalan’ın siyasi irademiz olduğunu açıkladı. Tecrit sistemi huzura ve barışa hizmet etmemekte. Bu nedenle Türkiye’yi yönetenler, tecrit politikasından derhal vazgeçmelidir. Bu talebimizi sürdüreceğiz” dedi. 

‘GÜVEN’İN YANINDAYIZ’ 

Güven’e destek vermek amacıyla Van ve Hakkari’de de, siyasetçiler 2 günlük açlık grevi gerçekleştirdi.

Güven’e büyük bir haksızlık edildiğini belirten açlık grevindeki Yavuz Adsız, “Leyla Güven vekilimizdir. Bedenimizle, fikirlerimizle, düşüncemizle Leyla Güven’e destek oluyoruz ve bu tecridi de kabul etmiyoruz” dedi. 

‘HUZURSUZLUĞU BÜTÜN HALKLAR ÇEKİYOR’ 

Recep Aktaş da, “Bizim gördüğümüz huzursuzluğu, zorluğu, ezilmişliği diğer halklar da çekiyor. Yöneticiler, birliğimiz ve rahatımız için çalışmıyorlar. Bu eylemin barışa ve huzura vesile olmasını diliyorum” diye konuştu. 

HDP Van İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak da, tecridin insanlık dışı olduğunu belirterek, “Biz kadınlar, Güven’e destek amaçlı açlık grevine girdik” dedi. 

Binlerce  Kürt siyasetçinin cezaevlerinde olduğunu hatırlatan HDP Van İl Yöneticisi Tayyip Sertkal da “Belediyelere kayyımlar atandı, milletvekillerimiz tutuklandı, bunlar kabul edilemez. Van halkı başta olmak üzere kimse bunları kabul etmiyor” dedi.

Başlattıkları açlık grevi eylemcilerini ziyaret eden Barış Annesi Fatma Turan da, “Vekilimiz serbest bırakılıncaya kadar bu eylemin yanındayız. Bizler Tayyip Erdoğan’dan ve bu devletten bir şey istemiyoruz. Sadece adalet arıyoruz” dedi.

‘BARIŞIN MUHATABI ÖCALAN’DIR’

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, “Ortadoğu’da yeni bir şekillenme isteyen güçler bölgede bunu Erdoğan ve onun yönetiminin eliyle yapmak istedi. Bu nedenle başlatılan barış süreci de yok edildi ve masa devrildi. Bunun ardından seçilmişler, halk iradesiyle birlikte tanınmadı. Seçilenler görevlerinden alınıp binlerce insanımız cezaevlerine atıldı” dedi.  

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, “Ortadoğu’da demokratik cumhuriyetlerin, barış ve huzurun oluşmasının adresi İmralı’dır, muhatap ise Öcalan’dır. Bu tecridin kırılmasında Leyla Güven bir adım atarak ön ayak oldu. Biz de bundan sonra daha fazla etkinlikle, eylemle bunu sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı. 

‘AVUKATLARIYLA GÖRÜŞTÜRÜLMELİ’ 

DBP İl Eş Başkanı Aynur Tarhan da, “Öcalan’ın ailesi ve avukatlarıyla derhal buluşturulmasını ve bu baskının son bulması adına Leyla Güven’in başlatmış olduğu açlık grevini destekliyoruz” dedi. 

Urfa’da da Güven için açlık grevi yapıldı. HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, “Abdullah Öcalan 2011 yılından beri avukatlarıyla 2016 yılından beridir ailesiyle görüştürülmüyor. Tecridin derhal kalkması için bizde buradan sesleniyoruz. Tecrit bir insanlık suçudur, son bulmalıdır. Eğer bir barış yolunun açılmasını istiyorlarsa, barışın anahtarı İmralı’dadır” dedi. 

‘BARIŞ VE DEMOKRASİ İÇİN NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ’

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç da, tecridin insanlık dışı bir durum olduğunu kaydederek, “Öcalan’a devlet tarafından bugün uygulanan tecridin birçok amacı ve boyutu var. Siyasi, toplumsal ve ahlaki olarak da şu an bir toplumun lideri; yani sadece bir insan hakları ihlali olarak bakabileceğimiz bir durum değildir. Öcalan sadece Kürtlerin değil, Ortadoğu’da da barışı tesis edebilecek, barışın savunuculuğunu yapacak nadir insanlardan bir tanesidir. Fakat Öcalan’ın bu tutumu ve barış için bunca mücadelesi tabi ki mevcut egemenlerin ve iktidarın işine gelmediği için sekteye uğratıldı ve barış süreci onların deyimiyle buzdolabına kaldırıldı. Bu noktada da barışın ve demokrasinin sağlanabilmesi için ne gerekiyorsa yapacağımızı belirtiyoruz” diye konuştu.

TALEPLER KARŞILANMAZSA EYLEMLER SÜRECEK

HDP Diyarbakır İl Örgütü binasında açlık grevi gerçekleştiren 16 siyasetçiden biri olan HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, değerlendirmede bulundu.

Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için Güven’in başlatmış olduğu açlık grevi eylemine işaret eden Aydeniz, “Öcalan üzerindeki mutlak tecrit kaldırılmadığı sürece halklar üzerindeki  baskı sonlandırılmayacak. Tecrit kaldırılmadıkça, Kürt sorunun demokratik yollar ile çözülmesi ve Türkiye’nin demokratikleşmesi de mümkün değil. Leyla Güven de tecridin kaldırılması için açlık grevi eylemine başladı” diye konuştu.

Güven’in taleplerinin karşılanması için başlatmış olduğu eyleme, dayanışma amacıyla destek verdiklerini belirten Aydeniz, Güven’in taleplerin karşılanmaması durumunda ise ileriki günlerde yapacakları farklı farklı eylem ve etkinliklerin süreklileştirileceğini vurguladı. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bafetimbi Gomis'ten Abdurrahim Albayrak'a yanıt

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen Bursa Şubesi: Geleceğimiz ve öğrencilerimizin eğitim hakkı için Ankara'ya

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa