15 Kasım 2018 16:44

Mersin’de film dolu üç gün

Bu yıl ilk kez düzenlenecek Mersin Sinema Günleri 16-18 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Etkinlik kapsamında 12 film gösterilecek.

Afiş: MERSİNEFİL

Paylaş

Özlem ERTAN

Gişe rekorları kıran filmlerin yanında pek fazla izleyicisi olmayan, derinlikli, değişik okumalara açık, geleceğe kalacak yapımlar da giriyor vizyona. Bu tür filmleri genellikle ‘Başka Sinema’ kapsamında izleyebiliyoruz. Sanatın hemen hemen her dalında olduğu gibi alternatif filmlere ulaşma konusunda da İstanbul ve Ankara’da yaşayan sanatseverler diğer kentlerde ikamet edenlere göre çok daha şanslı. Bununla birlikte diğer şehirlerde de zaman zaman önemli gösterimler, festivaller düzenleniyor ve tüm bunlar sanatı Anadolu’ya yayma konusunda önemli bir boşluğu dolduruyor.

HER ÇARŞAMBA BAŞKA SİNEMA

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Mersin Sinema Günleri de bu etkinliklerden biri. 2017’nin kasım ayında kurulan Mersin Sinefil Sinema Derneği (MERSİNEFİL) tarafından düzenlenen etkinlik, 16-18 Kasım arasında on iki önemli filmi Kipa AVM içindeki Cinens Sinemaları’nda Mersinli sanatseverlerle buluşturacak. Üç günlük etkinlik kapsamında bir de söyleşi olacak. Mersin Sinema Günleri hakkında konuştuğumuz MERSİNEFİL Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Demir, “MERSİNEFİL, belli dağıtım tekellerine mahkûm olmuş sinema sektörünün, kendine bağımsız kanallar oluşturma çabasına farklı bir kulvardan destek vermek, maksadı ile kuruldu” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

“MERSİNEFİL, özellikle Anadolu’nun diğer kentlerinde olduğu gibi Mersin’de de gösterim olanağı bulamayan, kaliteli yapımların seyirciyle buluşabilmesi için aracı olma misyonunu üstlenmiş durumda. Nitekim, Kasım 2017 yılında kurulan derneğimiz, Nisan 2018 tarihinde Başka Sinema ile görüşerek, Başka Sinema kapsamındaki filmlerin Mersin’de gösterimi için bir proje önermiş ve bu proje dahilinde Başka Sinema’nın dağıtım ağında bulunan filmlerden oluşturulan aylık seçki dahilinde her çarşamba bir seansla gösterimlere başlamıştır. Projemizin tahminlerin ötesinde başarılı olması sonucunda; Başka Sinema, aynı çerçevede Gaziantep, Konya, Antakya ve Adana’da da gösterimler organize etmiştir.”

‘BAŞKA SİNEMA’DAN DESTEK GÖRDÜK’

Mersin Sinema Günleri konusunda “Çok yeni bir dernek olduğumuz için ilk yılımızda festival benzeri bir etkinlik düzenlemeyi düşünmüyorduk aslında” diyen Özlem Demir, öncelikle mevcut festivalleri Mersin’de misafir edebilmek için girişimlerde bulunduklarını ve bu kapsamda Gezici Film Festivali ve Film Ekimi ile bağlantıya geçtiklerini ifade ediyor. Demir, “Ülkedeki ekonomik koşulların kötüleşmesi nedeniyle teklifimize olumlu yanıt gelmeyince, daha küçük çaplı benzer bir etkinlik düzenleme fikri oluştu bizde. Bu konuda Başka Sinema’dan ciddi destek gördük. Ayrıca, Kentin ileri gelen kurumları ile görüşmeler yapıp destek istedik. İlçe belediyelerimizden Yenişehir Belediyesi, Mezitli Belediyesi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve Mersin Ticaret Borsası ile MIP maddi destek sundular” diyor.

ÜÇ GÜNDE ON İKİ FİLM

Mersin Sinema Günleri kapsamında ‘Cold War’, ‘The Man Who Killed Don Quixote’, ‘Las Heredas’, ‘Kaos’, ‘Image Book’, ‘Burning’, ‘Sibel’, ‘Anons’, ‘Capharnaüm’, ‘ASH is Purest White’, ‘Climax’ ve ‘Halef’ filmleri gösterilecek. ‘Kaos’ filminin yönetmeni Semir Aslanyürek ve Murat Düzgünoğlu gösterim sonrasında düzenlenecek söyleşide sinemaseverlerle buluşacak.

Özlem Demir, her çarşamba Başka Sinema gösterimleri yaptıklarını ve ileride gösterim sayısını arttırmayı planladıklarını da ifade ediyor. Kendini “sinefil” olarak tanımlayan Özlem Demir, Mersin’de serbest avukatlık yapıyor. Demir, “MERSİNEFİL oluşumu aslında avukat arkadaşlarımızla kurmuş olduğumuz Mersin Barosu Sinema Kulübü’nün devamı. MERSİNEFİL’in yönetim kurulunda halen dört avukat var” diyor. Mersin’de oldukça yüksek bir seyirci potansiyeli olduğunu belirten Demir, Mersin Sinema Günleri’nin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğinin müjdesini veriyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP PM üyesi Can Memiş ve 2 HDK üyesi tahliye edildi

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...