14 Kasım 2018 17:16

Suriye: Türkiye'den kaynaklı İdlib’de siyasi süreç durdu 

Suriye: Türkiye’nin Soçi anlaşmasındaki yükümlülüklerini yerine getirmemesinden dolayı İdlib’de siyasi süreç durdu.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Suriye Ulusal Uzlaşma Bakanı Ali Haydar, Türkiye’nin Soçi anlaşmasındaki yükümlülüklerini yerine getirmemesinden dolayı İdlib’de siyasi sürecin durduğunu söyledi.

Suriye parlamentosundaki bütçe görüşmeleri sırasında konuşan Bakan Haydar, “Bugün itibarıyla İdlib’de ateşkes sürecinden bahsetmek imkânsız, zira durum kırılgan ve kritik. Bu sorun, bir dizi hususla bağlantılı” dedi. Askeri müdahalenin ertelenmesine rağmen İdlib’de siyasi sürecin durmuş vaziyette olduğunu belirten Haydar, bunun nedeninin “Türkiye’nin Soçi anlaşmasında üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmemesi” olduğunu söyledi.

Sputnik’in haberine göre, Moskova’nın ikili ilişkilere zarar vermemek için Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirmesini umduğunu belirten Haydar, “Bununla birlikte Rusya yönetimi, İdlip’in Suriye hükümetinin kontrolüne gireceğinden emin ve bu yönde kararlılıkla çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Soçi anlaşmasına göre İdlib’deki cihatçıların “silahsızlandırılmış bölge”den 15 Ekim itibariyle çekilmesi gerekiyordu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Hozan Cane’ye ‘terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla hapis cezası verildi

SONRAKİ HABER

Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir'in yargılanmasına 20 Mart'ta başlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...