13 Kasım 2018 16:07

Aydın Büyükşehir Belediyesi'nde işçilerin sendika hakkı tanınmıyor

Aydın Büyükşehir Belediyesinde sendikaya üye oldukları için işten atılan işçiler sendika hakkı için direniyor: İşçiler geri alınsın TİS imzalansın

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Aydın Büyükşehir Belediyesine bağlı Aydın İmar AŞ’de çalışırken DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan 9 işçinin direnişlerinin 128. gününde basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada işçilerin geri alınması ve toplu sözleşme imzalanması talep edildi.

DİSK/Sosyal-İş Sendikasına üye oldukları için Aydın Büyükşehir Belediyesinden çıkarılan 9 işçinin direnişi sürüyor. 128 gündür direnişte olan işçiler ve üyesi oldukları Sosyal-İş Sendikası Aydın Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması düzenledi.

Kent Meydanı’ndan belediye önüne kadar yürünen eyleme DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ve İzmir’de Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten çıkarılan ve direnişe geçen TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağ fabrikasındaki işçiler ile Gıda-İş Sendikası Ege Bölge Başkanı Gürsel Köse de katıldı.

“Birleşe birleşe kazanacağız”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Sarı sendika istemiyoruz”, “Sendika haktır engellenemez” sloganlarının atıldığı eylemde açıklamayı Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk okudu.

İşçilerin daha iyi çalışma koşulları ve insanca yaşayacak bir ücret istedikleri için sendikaya üye olduklarını, bu yüzden işten çıkarıldıklarını belirten Ebetürk, “İşçiler tam 128 gündür işlerini geri almak için direniyorlar. Aydın’da yaşanan bu hak ihlali ‘Efeler işe iade edilsin’ kampanyamızla hem ülke hem de dünya ölçeğinde duyurduk. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’ya defalarca çözüm çağrısı yaptık. Ancak ne yazık ki Çerçioğlu çözmek yerine yanlışta ısrar etti. Sendikamızın toplu iş sözleşmesi yetkisine itiraz eden, üyelerimizi sendikamızdan istifa etmeye ve başka bir sendikaya üye olmaya zorlayan Aydın İmar AŞ’de çalışan işçilerin iş kolunu değiştiren ve son olarak da işçileri başka bir şirkete geçiren Çerçioğlu, çözüm yerine sendikal örgütlülüğü sona erdirmek için her yolu denedi” dedi.

CHP’li Belediye Başkanı Çerçioğlu’nun anayasayı, sendikal hak ve özgürlükleri ve partisinin ilkelerini hiçe saydığını belirten Ebetürk, yerel seçimlerin yaklaştığını hatırlatarak, Çerçioğlu’nun bu konuda adım atması gerektiğini vurguladı. Ebetürk son olarak, “Konfederasyonumuz DİSK, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da haklı mücadelemize destek sunayı sürdürecektir. Bu haklı direniş er ya da geç başarıya ulaşacaktır” diye konuştu.

Daha sonra konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da “Buradaki arkadaşlarımız sendikalı, örgütlü olmanın işten çıkarmanın bir gerekçesi haline geldiği ülkemizde Türkiye işçi sınıfının geleceğinin mücadelesini veriyorlar. Buradaki örgütlenmeye karşı baskılar derhal son bulmalı. Aydın Büyükşehir Belediyesi işçilerinin anayasal hakkı olan sendikalaşma hakkına saygı göstermelidir. 128 gündür direnişte olan 9 arkadaşımız derhal işbaşı yaptırılmalı, işyerindeki baskılara son verilmeli ve sendika ile toplu iş sözleşmesine başlanmalıdır” dedi. (Aydın/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sebze ve meyveleri sirkeli suda bekletmek işe yaramıyor

SONRAKİ HABER

Hindistan'da tecavüz duruşmasına giden kadın, sanıklar tarafından öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa