12 Kasım 2018 14:44

Halk toplantıya katılmadı, şirket bölgeden ayrılmak zorunda kaldı

Gölköy’de halkın itirazlarına rağmen yapılmak istenen Patlatmalı Bazalt Ocağı projesinin halkın katılımı toplantısı tepkiler nedeniyle yapılmadı.

Fotoğraf: Ordu Çevre Derneği

Paylaş

Ordu Gölköy ilçesine bağlı Yuvapınar Mahallesi’nde yapılması planlanan Patlatmalı Bazalt Ocağı projesinin Halkın Katılımı Toplantısı, halkın mahallelerinde taş ocağı istememesi nedeniyle yapılmadı.

Gölköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Murat Emre Ömerustaoğlu, Yuvapınar Mahalle Muhtarı Hüseyin Canbaz, Alanyurt Mahalle Muhtarı Selahattin Yanık ve Ordu Çevre Derneği yöneticileri de eyleme katılarak halka destek verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcileri, şirketin elemanları ve proje sahibi toplantının yapılacağı yere geldiklerinde halkın toplantı salonuna girmediğini gördü. Bakanlığın avukatıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcileri halkın toplantıya girmesi gerektiğini söylemesine rağmen halk “Biz burada taş ocağı istemiyoruz, ilk proje için açtığımız davayı kazandık. İkinci projedeki tek değişiklik ruhsat alanının ÇED alanı kadar daraltılmış olması, yine aynı yerde patlatma yapılacak ve aynı yerden taş çıkarılacak. İlk projede olduğu gibi yine kullandığımız içme suları kirlenecek. Burada hayvancılık yapamayacağız, tarım yapamayacağız. Bu toplantıya da girmiyoruz” dedi.

ORÇEV (Ordu Çevre Derneği) yönetim kurulu üyelerinden Ertuğrul Gazi Gönül de halkın toplantıya katılmama hakkı olduğunu, bu projeyi neden istemediklerini açtıkları davanın dilekçesinde tek tek belirttiklerini, toplantının yapılamadığına dair tutanak tutulması gerektiğini söyledi.

Toplantının yapılamadığına dair hazırlanan tutanağı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcileri imzalamasına karşın Bakanlık temsilcisi imzalamadı. Bu durum tutanağa not olarak eklendi. Ayrıca, bakanlık temsilcisinin proje alanına proje sahibinin aracıyla gitmesi yöre sakinleri tarafından yadırgandı.

OSKİ DE PROJEYE KARSI

OSKİ Genel Müdürlüğünün taş ocağı projesiyle ilgili bildirdiği kurum görüşü hakkında Alanyurt Muhtarı Selahattin Yanık bilgi verdi. Söz konusu proje alanı yakınlarında Alanyurt, Süleymaniye ve Yuvapınar Mahallelerini besleyen su kaynakları ve içme suyu isale hatlarının mevcut olduğu, yapılacak patlatmalar ve kullanılacak kimyasallar nedeniyle içme suyu kaynaklarının kirleneceği, özellikle yağışlı zamanlarda erozyonun artarak su kaynaklarının bulanacağı, mevcut suların debisinde azalmalar meydana gelebileceği; ayrıca, Gölköy ilçe merkezi, Kale, Cihadiye, Süleymaniye, Haruniye, Ulugöl Sosyal Tesisleri, Yuvapınar, Güzelyayla ve Alanyurt Mahallelerinin içme suyu ihtiyacını karşılamak için planlanan göleti de olumsuz yönde etkileyeceğinden taş ocağının açılmaması gerektiği belirtildi.

HALK ÇED KARARINA KARŞI AÇTIĞI DAVAYI KAZANMIŞTI

Bölge halkı iki yıl önce, aynı proje için verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararına karşı açmış oldukları davayı kazanmışlar ve proje iptal edilmişti. Proje sahibi ruhsat alanını küçülterek yeniden Çevre ve Şehircilik Bakanlığına onaylatmış ve ÇED sürecini başlatmıştı. Süreç içerisinde yapılması gereken Halkın Katılımı Toplantısının 8 Kasım’da olacağı duyurulmuştu. (Ordu/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yarkadaş: AKP’nin Alevilik korkusu ders kitaplarına da yansıdı

SONRAKİ HABER

Gazeteci Kenan Kırkaya: Akit hedef gösterdikten sonra dava açıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...