07 Kasım 2018 12:28
Son Güncellenme Tarihi: 07 Kasım 2018 12:38

Leyla Güven süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladı

Kelepçe dayatmasını kabul etmediği için duruşmaya götürülmeyen HDP Milletvekili Leyla Güven, süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladığını açıkladı.

HDP'nin tutuklu Hakkari Milletvekili Leyla Güven | Fotoğraf: MA

Paylaş

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in yargılandığı davanın üçüncü duruşması görülüyor. Kelepçe ile duruşmaya götürülmeyi kabul etmeyen Leyla Güven, duruşmaya SEGBİS ile bağlandı. Güven SEGBİS bağlantısı sırasında süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladığını duyurdu.

TSK’nin Afrin’e yönelik operasyonuna karşı gösterdiği tepki, yaptığı açıklamalar ve Demokratik Toplum Kongresinin (DTK) çalışmaları nedeniyle 31 Ocak’ta tutuklanan Hakların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında açılan davanın üçüncü duruşması Diyarbakır 9’uncu Ağır Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya HDP milletvekili Selçuk Mızraklı, Ayşe Acar Başaran, Dersim Dağ, İmam Taşçıer, DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk katılırken; gözlemci olarak katılmak isteyen Danimarka Sosyal Demokrat Milletvekili Lars Arslan Rasmussen adliyeye alınmadı.

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde bulunan Güven, bu sabah elleri kelepçelenerek ring aracıyla adliyeye getirilmek istendi. Güven, kelepçe uygulamasını kabul etmediği için adliyeye getirilmeyerek duruşmaya SEGBİS aracılığı ile bağlandı.

Leyla Güven, Afrin'e yapılan operasyona işgal dediği için tutuklandığını belirterek “Rojava'ya yapılacak operasyona işgal derim. İsrail’in Filistin işgaline de işgal dedim” dedi. Enis Berberoğlu'nun tahliye edilmesine dikkat çekerek konuşmasına devam eden Güven, aynı suçlamalarla yargılananlar bırakıldı. Yargı Kürtlere düşman hukuku işletmiştir. Ben tahliyemi istemiyorum. Siyasi akıl ne zaman tahliyemizi isterse o zaman tahliye oluruz. Belki bu son duruşmamız olacak. Süresiz, dönüşümsüz açlık grevine giriyorum” dedi.

Avukatların beyanlarının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Güven'in tutukluluğunun devamına karar vererek bir sonraki duruşmanın 26 Aralık’ta görülmesine hükmetti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ertan Aksoy, SODEV Başkanlığına aday oldu

SONRAKİ HABER

Tekel bayilerin saat 22.00 isyanı: Alkol satış sınırı gece yarısına alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa