05 Kasım 2018 15:04

Ulaştırma Bakanı, adil kullanım kotasının 2019'da kalkacağını açıkladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İnternet sağlayıcılarının adil kullanım kotasının 2019'da kaldırılacağını söyledi, net tarih vermedi.

Fotoğraf: Evrim Aydın/AA

Paylaş

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının 2019 yılı bütçesine ilişkinsunum yaptı. Bakan Turhan, sunumunun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AA'nın haberine göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, "Adil kullanım kotasının 2019'da kaldırılıp kaldırılmayacağı" yönündeki soru üzerine, "Elektronik haberleşmede, İnternette, iletişimde her gün büyük bir gelişme var. Bunlara hizmet vermek için altyapımızı iyileştirmeye çalışıyoruz. Mevzuatta da haksız olduğunu düşündüğümüz konulara ilişkin kapıları kapatmaya çalışıyoruz. İşin özü bu. Bunları belirli bir süre içerisinde, mevzuatını da oluşturarak uygulamaya koyacağız. 2019, 2019'un değişik dönemlerinde uygulamaya koyacağız." ifadelerini kullandı.

ADİL KULLANIM KOTASI NEDİR?

Adil kullanım kotası, "İnternet kullanıcılarının İnternet kullanımı esnasında yoğun veri trafiğinden etkilenmemesi için planlanmış uygulamalar bütünü" şeklinde açıklanır. Adil kullanım kotası uygulamasında kullanıcılar belirli bir limite kadar indirme işlemi uygulayabilir. İzin verilen limitleri dolduğunda ise İnternet hızında düşüş yaşanır. Örneğin standart olarak 20 mbps hız ile İnternet kullanan bir kullanıcı, kendi hizmetinde izin verilen 30 GB'lık veri indirme limitini aştığında İnternet hızı 5 mbps'a düşürülür ve bir sonraki sıfırlanma süresine kadar 5 mbps hız kullanır. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ekoloji Birliği 2. Meclis toplantısı sonuç bildirgesi açıklandı

SONRAKİ HABER

Paylan'dan Bakana: Herhalde ben soydaş değil, akraba oluyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa