28 Ekim 2018 14:48
Son Güncellenme Tarihi: 28 Ekim 2018 19:49

Çağ Üniversitesi öğrencileri: Zamlarla başa çıkamıyoruz

Çağ Üniversitesi öğrencileri, okullarında artan yemekhane fiyatlarına dikkat çekerek zamların geri çekilmesini istedi.

Fotoğraf: Google Street View

Paylaş

Aydın YİĞİT
Adana

Mersin - Adana otoyolu arasında öğrenim veren Çağ Üniversitesi'de okuyan öğrenciler, yemekhane fiyatlarına ilişkin change.org’dan imza kampanyası başlattı. Kısa sürede binden fazla öğrencinin destek verdiği bu kampanyada, vakıf üniversitelerindeki yemekhane fiyatlarının devlet üniversitelerindeki fiyatlara çekilmesi isteniyor.

Konuyla ilgili görüştüğümüz öğrenciler, yemekhane fiyatlarının 15 liradan başladığını ve 20 liraya kadar yükseldiğini dile getirdi. Öğrenciler, yemekhanenin fiziksel yetersizliği yüzünden çoğu öğrencinin yer bulamadığı için okul içerisindeki kafelerde yemek yemek zorunda kaldığını ve bu durumun bütçelerini oldukça zorladığını dile getirdi. Her sene zam yapıldığını ancak bu seneki zamların önceki yıllardan daha fazla olduğunu dile getiren öğrenciler, salı günü üniversite içerisinde de seslerini duyurmak için bir araya geleceklerini söylediler.

'FİYATLAR, DEVLET ÜNİVERSİTELERİNDEKİ SEVİYEYE ÇEKİLSİN'

Konuştuğumuz öğrencilerden biri, “Okulumuz tarafından bize sunulan yemek fiyatlarının standart bir öğrencinin haftalık harçlığının yetemeyeceği kadar yüksek olduğu ve sunulan yemeklerin fiyat-lezzet açısından yetersiz olduğunu belirtip fiyatların düşürülmesi konusunda gereğinin yapılmasını isterim” dedi.

Bir başka öğrenci de “Fiyatların 25 kuruş, 50 kuruş düşmesini değil devlet üniversitelerindeki gibi olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Okuldaki yemek fiyatlarının abartılı olduğunu söyleyen bir diğer öğrenci ise “Mersin’de en lüks mekanlar bile bu kadar pahalı değilken, öğrencilerin yemeklerinin bu kadar pahalı olması üzücü” dedi.

ÖĞRENCİLERİN ÇOĞUNUN MADDİ DURUMU İYİ DEĞİL

Özel üniversitede okuyor olmalarının maddi durumlarının çok iyi olduğu anlamına gelmediğini belirten öğrenciler, "Fiyatların bu şekilde olması çoğunluğu rahatsız ediyor, yemek zorunlu bir ihtiyaç olduğu için firma tarafından fırsat olarak değerlendiriliyor" dedi. 

'ÖĞRENCİLER MASRAFLAR NEDENİYLE OKULA DAHA AZ GELMEYE ÇALIŞIYOR'

İmza kampanyası başlatan öğrenciler şunları söyledi: Okuldaki yemek fiyatlarının bir anda bu kadar artış göstermesinden şikayetçi olup bir imza kampanyası başlattık. Öncelikle bu konuda bize destek olan herkese teşekkür ederiz. Her sene öğrenci arttıkça fiyatlar da artıyor. Okulda gidebileceğimiz yer oldukça kısıtlı. Okulun konumundan dolayı onlara mecbur olduğumuzu biliyorlar. Fakat böyle yaparak iş gerçekten eğitime değil ticarete giriyor artık. Birlik olup bir süre okuldan alışverişimizi azaltıp protesto etsek belki fiyatlara daha çok dur diyebiliriz. Öğrenci olarak gerçekten bir de yemek masrafının olması bizi zorluyor. Her öğrencinin durumu bir değil ve işler bu durumdayken öğrenciler elinden geldiğince az okula gelmeye çalışıyor. Lütfen artık sesimizi duysunlar. Şikayetlerimizin dikkate alınmasını ve gereğinin yapılmasını istiyoruz.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve projeleri kimin için umuttur?

SONRAKİ HABER

Irak Cumhurbaşkanı, 600'den fazla göstericinin öldüğünü açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...