26 Ekim 2018 11:29
Son Güncellenme Tarihi: 26 Ekim 2018 11:47

Erdoğan'dan ekonomi açıklaması: Herkesten sabır bekliyoruz

Partisinin il başkanları toplantısında konuşan Erdoğan, ekonomiye dair 'Sanayiciden esnafa, çiftçiden inşaatçıya herkesten sabır bekliyoruz' dedi.

Fotoğraf: Murat Kula/AA

Paylaş

AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, Türkiye'yi diz çökertemeyenlerin ekonomi kozunu boşa çıkardıklarına öne sürdü ancak ekonomideki kötü gidişatı reddetmedi. "Piyasalarda nakit sıkıntısı yaşandığını, kredi kanallarının daraldığını, üretim ve istihdamda dikkatle üzerinde durulması gereken gelişmeler yaşandığını biliyoruz" diyen Erdoğan, herkesten sabır beklediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

■ Ana muhalefet partisi, seçim sonuçlarının üzerine gölge düşürmeye çalıştı, başarılı olamadı, kabullenmek zorunda kaldı.

'FEVKALADE DÖNEMLER, TEDBİRLER VE FEDAKARLIK GEREKTİRİR'

■ Hiçbir nedeni olmayan bir kur saldırı ile karşı karşıya kaldık. Maalesef ülkemiz içindeki kimi kesimler de ateşe odun taşıdı.

■ Yapısal reformları hızlandırdık. Türkiye'yi diz çökertemeyenlerin ekonomi kozunu da boşa çıkardık..

■ Piyasalarda nakit sıkıntısı yaşandığını, kredi kanallarının daraldığını, üretim ve istihdamda dikkatle üzerinde durulması gereken gelişmeler yaşandığını biliyoruz. Hepsiyle ilgili planlarımız var.

■ Sanayiciden esnafa, çiftçiden inşaatçıya herkesten sabır bekliyoruz. Tüm kesimlerin kendi kaynaklarını kullanarak çarkların dönmesini sağlaması çok ama çok önemlidir.

■ Fevkalade dönemler, tedbirler ve bununla alakalı fedakarlıklar gerektirir.

■ Milletimizin gönlünü fethetmeden hedeflere ulaşamayız. Bu mesele seçim meselesi değildir, beka meselesidir, çocuklarımızın meselesidir, 2053, 2071 vizyonu meselesidir.

'PARTİMİZ HİÇBİR ZAMAN 'BEN' DİYENLERİN PARTİSİ OLMAMIŞTIR'

■ Partimiz hiçbir zaman "ben" diyenlerin partisi olmamıştır. Bizim kitabımızda "ben" yoktur, "biz" vardır. Biz AK Parti'nin kaderiyle ülkemizin kaderini aynı görüyoruz. Türkiye'nin başına bir hal gelirse AK Parti olsa ne olur, olmasa ne olur. Onun için ülkemize sahip çıkacağız.

TEK ANDIMIZ İSTİKLAL MARŞIMIZDIR

■ İstiklal Marşımızda ifade edilen mesajları idrak edeceğiz ve hayata geçireceğiz. Bizim tek andımız İstiklal Marşımızdır. Günümüz şartlarında hiçbir manası olmayan fuzuli tartışmalarla milletimizi yormak yerine işimize bakacağız. AK Parti olarak 17 yıldır bu şekilde yol yürüdük.

'İDLİB, AK PARTİ'NİN DIŞ POLİTİKADAKİ EN BÜYÜK BAŞARISIDIR'

■ İdlib'de milyonlarca insanın hayatını etkileyecek felaketin önüne geçmeyi başardık. Bu dış politikadaki AK Parti'nin en büyük başarısıdır. Rusya ve İran'la yürüttüğümüz görüşmelerle bölgedeki hassasiyetleri çözen gelişmeler ortaya çıktı. Cenevre çözemedi, Astana'yla bir çözüm bulduk. İdlib konusunda, Soçi zirvesiyle bu işi iyi bir yere getirdik. Bölgede huzur, sükun var.

■ Suriye'de Türkiye'nin güvenlik altına aldığı her yerde aynı güveni görmek mümkündür. Dünya Türkiye'nin ne toprak işgali, ne de sömürgecilik için bulunmadığını kabullenmiştir. Bizim tek bir amacımız, Suriye'nin toprak bütünlüğü dahilinde, adil, sürdürülebilir, demokratik bir siyasi çözümün bulunmasıdır.

■ 3,5 milyon Suriyeli, 500 bin Iraklı kardeşimizin geleceklerini kendi vatanlarında görmeyi temin edebiliriz. Kimseyi zorla bu coğrafyaya göndermeyi aklımızdan bile geçirmedik.

'SIRADA FIRAT'IN DOĞUSUNDAKİ TERÖR YUVALARI VAR'

■ Sırada Fırat'ın doğusundaki terör yuvalarının ortadan kaldırılması ve buraların Suriyeli kardeşlerimizin hayat yeri haline getirilmesi vardır. ABD, Menbic mutabakatını bizi oyalama aleti haline dönüştürmüştür. Şu anda devriye güçlerinin Gaziantep'te bizim askerlerle ABD'li askerlerin birlikte çalışma yaptıklarını biliyorsunuz. Artık Menbic'de oyalanmak yerine, dikkatimizi Fırat'ın doğusuna çevirmekte kararlıyız. Türkiye buradan tehdit ediliyor. Biz kimseyi tehdit etmiyoruz. DEAŞ'ın bölgede yapılan operasyonlar için bahane olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştır. DEAŞ'a verilen desteği meşrulaştırma gayreti devam ediyor. 

Bizim fiili çatışmaya girme gibi bir amacımız yoktur. Ortaklarımıza diyoruz ki gelin sırtınızdaki bu yükten kurtulun. Bu terör örgütü PKK'dır onun yan kolları YPG ve öbür tarafta PYD'dir. Bu sözlerimiz son ikazlarımız olarak değerlendirilmelidir.

'SUUDİ YETKİLİERİN KAŞIKÇI AÇIKLAMALARI ÇOCUKÇA VE KOMİKTİ'

■ Suudi Arabistan vatandaşı gazeteci Cemal Kaşıkçı Türk vatandaşı bir hanımefendi ile yapacağı evliliğin resmi işlemleri için gittiği ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğu'ndan bir daha çıkamadı. Araştırmalar bizi Kaşıkçı'nın konsoloslukta öldürüldüğü sonucuna götürdü. Suudi yetkililerden yapılan açıklamalar bizi farklı endişeye sevk etti. O da Kaşıkçı'nın konsolosluktan çıktığı ifadesiydi, burası komikti. Çıkacak da dışarıda bekleyen nişanlısını almayacak. Bu çocukça açıklamalar devlet ciddiyeti devlet adamlığı ile uyuşmaz.

■ Bu 18 kişi Cemal Kaşıkçı'nın kimler tarafından öldürüldüğünü biliyor. Fail bunların içinde. İçinde değilse o zaman yerli işbirlikçi kim bunları açıklayacaksınız. Açıklamadığı sürece Suudi Arabistan bu zandan kurtulamaz.

■ Merak edenlere elimizdeki bilgileri orijinallerini vermemek suretiyle verdik veriyoruz. Bunu Suudi Arabistan'a da verdik. Kullandıkları ifadeler çok çok enteresan, mesele sıradan bir mesele değil. Aslında fail belli.

■ Bu talimatı veren kim? Bu 15 artı 3 Türkiye'ye gelmesi talimatını veren kim? Cuma günü gelip buraya yerleşenler bu gelenler kimlerin talimatı ile geldi? Bunu da yetkililerin açıklaması lazım.

■ Elimizde başka bilgi belge yok değil, var. Gün ola harman ola. Çok aceleci olmanın da anlamı yok.

■ Kaşıkçı'yı öldürenleri Suudi yetkililer açıklayacak. Pazar günü Suudi Başsavcı Türkiye'ye gelecek.

■ Bunlar tutuklandı ama ben kendilerine söyledim, dedim ki 'Siz konuşturmasını bilirsiniz, bu 18'in içinde ne dönmüşse bu dolapların bunların içinde. Konuşturamıyorsanız olay İstanbul'da vuku bulmuştur, o zaman bunları bize teslim edin biz yargılayalım.

'KILIÇDAROĞLU'NUN YAPTIĞI TROLLÜKTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR'

■ Bu ülkenin ana muhalefet partisinin başındaki zat Türkiye'nin resmi bilgilerine itibar etmiyor olayın bir kısmını olayın zanlısı olan çevrelerin manipülasyonların üzerinden değerlendiriyor. CHP Genel Başkanının vahşi bir cinayet meselesine dahi böylesine çarpık şekilde yaklaşmasını beklemiyordum bu da oldu. Lafı para meselesine getiriyor. Her şeye rant çerçevesinden para gözüyle baktığı anlaşılıyor. Biz meseleye insan onuru diye bakıyoruz bu kişinin aklı fikri parada. Ana muhalefetin başındaki zatın yaptığı iş trollükten başka bir şey değildir. Milletimize karşı olan sorumluluklarımız bizi bu cevapları vermeye mecbur bırakıyor.

'KENDİ ADAYLARIMIZLA HALKIMIZIN KARŞISINA ÇIKACAĞIZ'

■ Mevcut belediye başkanlarımızla ilgili değerlendirmelerimiz belli bir safhaya geldi. Mahalli seçimlerin kendine göre dinamikleri vardır. Mahalli seçimlerde aday tespitleri çok önemli bunun yanında belediye meclis üyeleri isim isim çok önemli il genel meclis üyeleri isim isim çok önemli. Aday belirlemeden seçim kampanyasına kadar her aşamada bu dinamikleri göz önünde tutmak gerekiyor.

■ Cumhur İttifakı'na bağlılığımızı sürdürmekle birlikte 2019 yerel seçim ittifakı işini karşılıklı olarak bir kenara bıraktık.  Tüm seçim çevrelerimizde kendi adaylarımızla halkımızın karşısına çıkacağız. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ferhat Tunç'un 3 yıl hapis istemiyle yargılandığı dava ertelendi

SONRAKİ HABER

Bağdat'ta ABD karşıtı protesto

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa