25 Ekim 2018 13:41

'Panzer Davası' bilirkişi raporuna tepki: Panzeri yargılayamayız

Panzerin altında kalarak hayatını kaybeden iki çocuğun ölümüne ilişkin görülen Panzer Davası'nda bilirkişi raporuna tepki: Panzeri yargılayamayız

Fotoğraf: MA

Paylaş

Şırnak'ta panzerin altında ezilerek hayatını kaybeden iki çocuğun ölümüne ilişkin görülen Panzer Davası'nın 5'inci duruşmasında savunma yapan avukatlar, panzeri "asli", sanık 2 polisi ise "tali" kusurlu gösteren bilirkişi raporuna tepki gösterdi: "Panzeri yargılayamayız" dedi. Duruşmada ifade veren polisler ise, olaydan İlçe Emniyet Müdürü ile Başpolis Memuru'nun sorumlu olduğuna işaret etti.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde, 3 Mayıs 2017 tarihinde evlerine giren panzerin altında ezilerek hayatını kaybeden Muhammed (7) ve Furkan Yıldırım (6) kardeşlerin ölümüne neden olan zırhlı araç sürücüsü polis Ö.Y ve onu görevlendiren amiri M.M hakkında açılan davanın 5'inci duruşması görüldü. Cizre 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasında, Yıldırım kardeşlerin babası Mesut Yıldırım, sanık polisler ile çok sayıda avukat hazır bulundu. 

DURUŞMAYA ÇOK SAYIDA KURUM KATILDI

Hafıza Merkezi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, çeşitli barolara bağlı avukatlar ve Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Nuran İmir’in de izlediği duruşmaya çok sayıda kişi katıldı. 

'PANZERİ YARGILAYAMAYIZ'

MA'nın aktardığına göre tanık ifadelerinin ardından avukatlara söz verildi. İlk olarak konuşan Av. Nuşirevan Elçi, önceki duruşmalarda verdikleri beyanları tekrarlayarak, olay yerine ilişkin yapılan keşif sonucu bilirkişiler tarafından hazırlanan rapora tepki gösterdi. Raporun sanıkları cezadan kurtarılması yönünde, zorlama bir şekilde hazırlandığına dikkat çeken Elçi, "Böylesi bir raporu ilk kez görüyorum. Panzeri sanık olarak yargılayamayız. Bu insanların aklıyla alay etmektir" dedi. 

Ehliyetsiz araç kullanmanın kusurunu arttırdığını vurgulayan Elçi, "Olağan bir trafik kazasında ehliyetsiz araç kullanmak kusur artırım sebebidir. Yasalar önünde kimse imtiyaz sahibi değildir. Uzman heyetten yeniden rapor alınmasını talep ediyoruz" dedi.  

'DELİLLERİ TARTIŞMAK BİLİRKİŞİLERİN İŞİ DEĞİL'

Daha sonra söz alan Av. Rojhat Dilsiz ise, bilirkişilerin hazırladığı rapordaki bazı ibareleri okuyarak, dosya içerisindeki delillerin tartışılmasının bilirkişilerin işi olmadığının altını çizdi. 2 sanık hakkında verilecek cezanın kendilerini tatmin etmeyeceğini kaydeden Dilsiz, birçok tanığın ifadesinde emri aldıkları İlçe Emniyet Müdürü Erdoğan ile Başpolis Memuru Taşdemir hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etti. Av. Dilsiz, ehliyetsiz araç kullanmanın bilinçli taksir olduğunu belirterek, sanıkların tutuklanmasını istedi.

Avukat savunmalarının ardından söz verilen iddia makamı da, eksik hususların giderilerek, sanıkların tutuklanma yönündeki taleplerin ret edilmesini talep etti.

SANIKLAR DA İLÇE EMNİYET MÜDÜRÜNÜ SORUMLU TUTTU

Son olarak, sanık polisler Ö.Y. ve M.M'ye söz verildi. Sanık Ö.Y, olayın yaşandığı tarihte ilk defa panzer sürdüğünü belirtirken, sanık M.M. ise, olayın sorumlusunun İlçe Emniyet Müdür Selçuk Erdoğan olduğunu kaydetti. 

3 BİLİRKİŞİDEN KUSUR DURUMLARI İÇİN RAPOR İSTENDİ

Sanık avukatlarının savunmalarından sonra duruşmaya kısa bir ara verildi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların tutuklama talebini ret etti. Heyet, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden seçilecek iş sağlığı ve güvenliği konusunda uzman makine, elektrik ve karayolları konusunda uzmanlıkları bulunan 3 kişilik bilirkişi heyetinin, sorumluların kusur durumlarının tespiti konusunda rapor tazmini istenmesine karar verdi. 

Müşteki vekillerinin suç duyurusunda bulunulmasına ilişkin istemin, raporun tamamlandıktan sonra değerlendirileceğini belirten heyet, bir sonraki duruşmayı 25 Aralık tarihine erteledi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Artık şiddet yok; tek isteğim ayaklarımın üzerinde durmak'

SONRAKİ HABER

İmamoğlu İBB bütçesini açıkladı: Borcu azalttık, hizmet yatırımını hızlandırdık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa