22 Ekim 2018 22:51

TEMSA, işçileri ücretsiz izne gönderiyor

Adana'da kurulu TEMSA, 25 Aralık itibariyle 6 hafta üretimi durduracak ve işçileri ücretsiz izne çıkaracak. İşçiler ise patrona ve Çelik-İş'e tepkili.

Fotoğraf: Evrensel & Logo: Temsa | Kolaj: Evrensel

Paylaş

Aydın YİĞİT
Adana

TEMSA'da fatura işçiye çıkarıldı. İşçilerin tamamı Aralık'ta 6 hafta ücretsiz izne gönderiliyor.

Bayramın ardından yüzlerce işçiyi kapı önüne koyan TEMSA, ekonomik krizin faturasını işçiye çıkarmaya devam ediyor. Adana'da kurulu bulunan Sabancı Holding bünyesinde otobüs üretiminin yapıldığı TEMSA, 25 Aralık itibariyle 6 hafta boyunca üretimi durduracak ve işçiler 6 hafta boyunca ücretsiz izne gönderilecek. Evrensel'e ulaşan işçiler, gerekçenin sipariş alınamaması olmasına karşın patronun bu günleri hesap ederek önceden stok yaptığını belirtti ve krizin yükünün kendilerine yüklenmesine tepki gösterdi.

'HERKESİN BORCU VAR, İHTİYAÇLARIMIZI NASIL KARŞILAYACAĞIZ?'

Çalışanların hepsinin borcu olduğunu belirten işçiler, "Haberi geçen hafta verdiler. Çocuğu okuyan var, ev kredisi ödeyen var, kredi kartı borcu olan var. Şimdi biz ailemizin, çocuklarımızın ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağız?" diye konuştu. Sorunun kaynağının yönetimin yanlış kararları ve kriz olduğunu ifade eden bir işçi "Başkalarının hatalarının sonuçları bize ödetilmek isteniyor" dedi. Krizin yükünü çekmek istemediklerini söyleyen işçi, fabrikada örgütlü olan Çelik İş sendikasına da tepki göstererek "Sendikanın işten çıkarmalara karşı dirayetli olması gerekir. Üretim ve kâr rekorları kırılırken bize yansıtılmadı. Ama her krizde bedelini biz ödüyoruz. Fabrikanın devletten destek almaya çalıştığı da söyleniyor" dedi.

ÖNCE ÇALIŞMA SAATİ DÜŞÜRÜLDÜ

Fabrika yönetimi, sipariş alamadığı ve döviz kurundaki artışı bahane göstererek çalışma gününü 5 günden 4 güne düşürmüştü. Geri kalan 1 günün ise işçilerin yıllık izninden düşüleceği belirtilmişti. Bayramdan sonra da parça parça 200'ün üzerinde işçi işten çıkarılmıştı. Temsa 2001, 2008 krizleri ve 2011 sektör krizinde de yüzlerce işçiyi ücretsiz izin diyerek işten çıkarmıştı.

İLK FIRSATTA KAPI ÖNÜNE KONULAN İŞÇİ OLDU

2000 yılında sadece iç pazara yönelik Mitsubishi markalı otobüsler üreten bir şirket olan TEMSA, 2001 krizinden büyüyerek ÇIKTI, yurtdışı pazarlarına açıldı.  ABD, Avustralya, Fransa, Belçika'ya otobüs sattı.

2006 yılına gelindiğinde TEMSA, otobüs üretiminin yüzde 75’ini ihraç eden, Türkiye’nin ilk 60 ihracatçı firmasından biri oldu. Tüm bu büyüme işçiler üzerinden oldu ancak ilk fırsatta kapı önüne konan da işçi oldu. Bugün de işçiler krizin faturasını ödememek için "Kriz var" diyerek durumu normalleştirmeye çalışan sendikayı göreve, işçinin yanında olmaya çağırıyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adana'da 65 işçi gıda zehirlenmesi şüphesiyle tedaviye alındı

SONRAKİ HABER

MHP Gürsu İlçe Başkanı evinde tabancasıyla intihar etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...