22 Ekim 2018 09:18

AB, Microsoft'un GitHub'ı satın almasını onayladı

Avrupa Birliği (AB), Microsoft'un yazılım geliştirme platformu GitHub'ı yaklaşık 7,5 milyar dolar karşılığında satın almasını onayladı.

Görsel: Pixabay

Paylaş

Avrupa Birliği (AB), Microsoft'un, yaklaşık 7,5 milyar dolar karşılığında, yazılım geliştirme platformu GitHub'ı satın almasına onay verdi.

AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, teknoloji ve yazılım alanlarında faaliyet gösteren ABD şirketi Microsoft'un, GitHub firmasını satın alma teklifine yönelik rekabet incelemesinin tamamlandığı belirtildi.

Yapılan inceleme sonucu söz konusu satın almanın rekabete olumsuz etkisinin olmayacağı yönünde karara varıldığı belirtilen açıklamada, Microsoft ve GitHub'ın birleşmesinin ardından söz konusu piyasada rekabet ortamının devam edeceği kaydedildi.

Avrupa'da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirketlerde birleşme ve satın almaları denetlemek AB Komisyonu'nun yetkileri dahilinde bulunuyor. AB Komisyonu, bunun için yürüttüğü inceleme ve soruşturmalarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor. Rekabete aykırı durumların tespit edilmesi halinde AB Komisyonu, birleşme veya satın almaları engelleyebiliyor. (AA)

GİTHUB NEDİR?

Bilgisayar programcılarının ve teknoloji şirketlerinin yazılım projelerinin dokümantasyonunu yapmak ve ürettikleri kodlarını saklamak için kullandıkları GitHub, başta Apple, Amazon ve Google olmak üzere çok sayıda teknoloji devinin projeleri için bir çalışma platformu işlevi görüyor. Microsoft da platformu etkin olarak kullanan şirketler arasında. Şirketin binden fazla çalışanı, her gün Github'a sayfalarca kod yükleyip güncelliyor.

İsmail Gökhan Bayram: Microsoft’un açık kaynakla tehlikeli dansı

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bodrum'da mültecileri taşıyan tekne battı, 2 çocuk yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Gebze'de Evrensel ile dayanışma etkinliği düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa