20 Ekim 2018 10:37

Diyarbakır'da Erdoğan hazırlığı: Sur’a giriş yasaklandı

Erdoğan'ın Diyarbakır'a gelişi öncesi Sur ilçesine araç girişi yasaklandı, kente polis ve asker yığıldı, stadın kuruyan çimleri yenilendi.

Fotoğraf:MA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’a gelişi öncesi güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkarıldı. Sur ilçesine araç girişi yasaklanırken, çevre illerden binlerce sivil polis ve asker otobüslerle kentte taşındı. 

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi kayyımı, Okçular Vakfı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Türk Telekom tarafından organize edilen “Diyarbakır Gençlik Festivali” kapsamında düzenlenecek futbol müsabakasına katılmak üzere Diyarbakır’a geliyor. Erdoğan’ın programına ilişkin maçın dışında bilgi verilmedi. Erdoğan’ın gelişi öncesi kentte güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı. Dün akşam saatlerinde merkez Sur, Kayapınar, Bağlar ve Yenişehir ilçelerinde yüzlerce polis ve özel harekat timi, zırhlı araçlar eşliğinde caddelerde durdurdukları araçlarda arama yaptı. Kontrollerde binlerce kişinin Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirildiği ve baskın yapılan 50’yi aşkın işyerinin arandığı öğrenildi. 

SUR İLÇESİNE ARAÇ YASAĞI

Erdoğan’ın kentte gelişi kapsamında yakılıp yıkılan Sur ilçesine dün gece saat 22.00’den itibaren araç girişi yasaklandı. Trafiğe kapatılan cadde ve bulvarlar nedeniyle toplu taşıma dahil tüm araçlar için yeni güzergahlar belirlendi. 

KENTTE BİNLERCE POLİS VE ASKER GETİRİLDİ

Erdoğan’ın kentte gelmeden önce Mardin, Urfa, Elazığ, Batman ve Bingöl’den binlerce asker ve polis,  otobüslerle kente getirildi. Sivil polis ve askerlerin, Diyarbakır Stadyumu, Sur ilçesi ile kentin değişik noktalarında konumlandırıldı. Sivil polis ve askerlerin stattaki karşılaşmada tribünlerde yer alarak Türk bayrakları sallama görevini yerine getirecekleri belirtildi.  

STADIN KURUYAN ÇİMLERİ YENİLENDİ

Diyarbakır’da geçen mayıs ayında hizmete giren ve Amedspor ile Diyarbekirspor’un yeni sezondaki maçlarını oynayacağı 33 bin kişilik yeni stadın çimleri kuruyarak kullanılamaz hale gelmişti. Çimlerin kuruması gerekçe gösterilerek Amedspor’un maçlarını statta yapması engellenirken, çimler dün gece alelacele yenilendi. Yine kentin işlek caddelerine çiçek ekildi, bariyer ve refüjler sabaha kadar yıkandı, temizlendi. 

BAKANLAR EŞLİK EDECEK

Erdoğan’a aynı zamanda damadı olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan eşlik edecek. (Diyarbakır/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadın emekçiler hep krizdeydi, şimdi sorunlar derinleşiyor

SONRAKİ HABER

Gebze'de Evrensel ile dayanışma etkinliği düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa