15 Ekim 2018 11:41

Meriç deresi fabrika atıklarıyla kirletiliyor

Meriç Deresi fabrika atıkları yüzünden beyaz akıyor. Dere suyuyla tarlalarını sulayan köylüler yetkililerin kirliliği dikkate almamasına tepkili.

Fotoğraf: Ali Can Zeray/DHA

Paylaş

Trakya'da kirliliği ile gündemin ilk sırasında bulunan Ergene Nehri'nin ardından bölgedeki küçük dereler de kirlenmeye başladı. Edirne'nin Meriç ilçesinde döküldüğü Meriç Nehri ile aynı adı taşıyan dere, fabrika atıkları nedeniyle beyaz akıyor. Üreticilerin tarlalarını suladığı 6 kilometre uzunluğundaki derenin kirletilmesine köylüler tepki gösterdi.

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde Ergene Nehri'nin kolu olan Çorlu Deresi'nin 'kırmızı' akmasının ardından Marmara Ereğlisi ilçesindeki Kamara Deresi de kirlenerek kızıl renge bürünüp, Marmara Denizi'ne dökülüyor. Meriç Nehri'ne dökülen Meriç Deresi'nin de fabrika atıklarıyla kirlenip beyaz köpükler içinde akmaya başladığı görüldü.

'DERE FABRİKA ATIKLARI NEDENİYLE BEYAZ AKIYOR'

DHA'nın aktardığına göre Meriç ilçe merkezinden doğan ve 6 kilometrelik uzunluğu ile binlerce dekar ekili arazinin sulanmasında kullanılıp, Meriç Nehri'ne dökülen derenin kirlenmesine köylüler tepki gösterdi.

Derenin fabrikaların olduğu bölüme kadar temiz aktığını söyleyen Küçük Doğanca Mahallesi Muhtarı İsmail İşözü, "Ergene Nehri'nden sonra binlerce dekar ekili arazilerimizi sulayan ve 5-6 kilometre sonra Meriç Nehri'ne bağlanan Meriç deremiz, fabrika atıkları nedeniyle beyaz renkte akıyor. Bu dere haftada 2-3 gün bu renkte, zehir akıyor. Ve bu renk çevreye kokuyla birlikte büyük zarar veriyor. Bu derede 15-20 yıl önce balık tutup yiyorduk. Şu an sivrisinek bile yaşamıyor. Bunu yetkililerimiz görmesini ve çare bulmasını istiyoruz" dedi. İşözü, Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne başvurduklarını, sudan numune alındığını ancak fabrikalara hala bir yaptırımın uygulanmadığını ifade etti.

'MÜRACAATLARIMIZA RAĞMEN BİR SONUÇ ALAMADIK'

Köylülerden Veli Demir, fabrikaların kurulmasının ardından derelerinin kirlendiğini belirterek, "1993 yılına kadar bu deremizde temiz su akışı vardı. Bu dereden akan sudan sebze yetiştirerek bahçecilik yapıyorduk. Maalesef bu fabrikaların burada kurulmasının ardından, dereye akıtılan pis sularla oksitlenme meydana gelmesinden dolayı bahçeciliği tamamen bıraktık. Şu anda da deremiz gri renk şeklinde akıyor. Özelikle yaz aylarında burnunuzu tıkamadan burada bulunamıyorsunuz. Tüm kurumlara müracaat etmememize rağmen bir sonuç alamadık. Ayrıca Ergene Nehri de ortada, zehir akıyor. Bir tarafta Ergene bir tarafımızda Meriç Nehri kirletilmeye devam ediyor. Biz bu suyla sulamaya devam edersek yediğimiz gıdalarda sağlıklı olmayacak" dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

259 muhtar görevden alındı

SONRAKİ HABER

Irak Cumhurbaşkanı, 600'den fazla göstericinin öldüğünü açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...