14 Ekim 2018 08:47

Sabih Kanadoğlu: Gizli tanık olayı vücuda giren kötü bir virüs

Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, ABD'li rahip Brunson davasındaki gizli tanık olayını değerlendirdi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Brunson davasına ve Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre Kanadoğlu, gizli tanık uygulamasının bu konuda düzenlenen kanunla vücuda giren kötü bir virüs olduğunu belirtti.

Kanadoğlu, “Gizli tanık olayı evrensel ceza hukukunda da var. Ancak gizli tanıkların kötüye kullanılması onlarda önleniyor. Türkiye’de ise gizli tanıklar belirli davalar için hazırlanmış durumda. Bizler bunu Ergenekon ve Balyoz gibi önemli davalarda gördük” dedi. Brunson’ın davasında verilen kararı da değerlendiren Kanadoğlu, “Dosya hakkında bir bilgimiz yok. Kanıtlar neler? İddia ile verilen karar arasındaki ilişkiyi bilmeden karar yürütebilmemiz mümkün değil. 3 yıl ceza verdiler kendisine, içerde de yaklaşık 24 ay kalmış. Bırakalım ABD’ye gitsin denildi. ABD Başkanı Trump’ın sosyal medyadan yaptığı, ‘Çok çaba sarf ettik’ sözleri çok kişinin ve benimde yüreğimi acıttı. Her şey ortada.”

'DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARININ ASKIYA ALINDIĞI BİR ÜLKEDE HERKES TEHLİKEDE'

Kayıp gazeteci Kaşıkçı meselesine de değinen Kanadoğlu, Türkiye’nin konsolosluk çalışanlarını sınır dışı ederek ve konsolosluğu  kapatarak oraya girip inceleme yapabileceğini belirterek “Türkiye şu anki ilişkilerini bozmamak için, uygun bir şekilde hareket ediyor. Bu nedenle konsolosluğa gireyim de inceleme yapayım diyemez” dedi. Bir gazetecinin ortadan kaybolması olayının ancak demokratik olmayan ülkelerde olabileceğini aktaran Kanadoğlu, demokrasi ve insan haklarının askıya alındığı bir ülkede sadece gazetecilerin değil, tüm yurttaşların hayatının tehlikede olduğunu belirtti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İngiltere, Fransa ve Almanya'da ‘Kaşıkçı’ çağrısı

SONRAKİ HABER

Direnişteki SF Tekstil işçilerine EMEP'li kadınlardan ziyaret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa