Kongo'da maden kazası: 34 madenci yaşamını yitirdi

Fotoğraf: AA

Kongo'da maden kazası: 34 madenci yaşamını yitirdi

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde aşırı yağışlar sonrası bir altın madeninde oluşan toprak kaymasında 34 işçi hayatını kaybetti.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Güney Kivu eyaletinin Misisi kentinde bulunan bir altın madeninde aşırı yağışlar sonrası kısmi çökme meydana geldi. Toprak kayması sonucu 34 işçi yaşamını yitirdi.

AA'nın aktardığına göre yetkililer olay sırasında maden ocağında çok sayıda madenci bulunduğunu, birçok madencinin bedeninin halen 70-80 metre derinlikte gömülü olduğunu belirtti.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin doğusunda, küçük ölçekli pek çok altın madeni bulunuyor. Genelde yerli yoksul halkın çalıştığı bu madenlerde sık sık iş cinayetleri yaşanıyor. (HABER MERKEZİ)


KONGO'DA EBOLA SALGINI: 90 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Öte yandan Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki ebola salgınında 3 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle, salgında ölenlerin sayısı 90'a yükseldi.

KDC Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, temmuz ayı sonunda Kuzey Kivu eyaletinde başlayan salgında görülen kanamalı ateş vakası 200'e çıktı. Bu kişilerden 165'inin ebola virüsü taşıdığı tespit edildi. Söz konusu 165 kişiden 3'ünün daha hayatını kaybetmesiyle, salgında ölenlerin sayısı 90, virüsü kaptıktan sonra iyileşenlerin sayısı ise 53 oldu.

Bölgede 8 Ağustos'ta başlatılan kampanya kapsamında yaklaşık 16 bin kişiye aşı yapıldı. 

KDC'de ilk kez 1976'da ortaya çıkan ebola, Aralık 2013'te Batı Afrika'da yayılmıştı. Gine, Liberya ve Sierra Leone'de 2014-2017 yıllarında görülen salgında yaklaşık 30 bin kişiye ebola virüsü bulaşmış ve 11 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti. (AA)

 

 

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Ekim 2018 09:27
www.evrensel.net
ETİKETLER kongo