05 Ekim 2018 11:47
Son Güncellenme Tarihi: 06 Ekim 2018 17:03

İşten çıkarılan madenciler, 50 metre yükseklikte eylem yaptı

Bartın'da kriz bahanesiyle işten çıkarılan ve maaş, ikramiye ve kıdem tazminatlarını alamayan madenciler asansör kulesine çıkarak eylem yaptı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Bartın'ın Amasra ilçesinde Hattat Holding’e bağlı Hema maden şirketinin işlerine son verdiği 2 işçi, ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle asansör kulesine çıkarak 50 metre yükseklikte eylem yaptı. Arkadaşları gibi işten çıkarılan yaklaşık 100 işçi de kule altında toplanarak arkadaşlarına destek verdi. Hema yönetimi tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bartın Amasra’da bulunan Hema madeninde 12 gün önce işten atılan 209 işçiden Serdar Aslan ve Bülent Çelik, bayram ikramiyelerinin ve 2 aylık ücretlerinin ödenmediğini söyleyerek 65 metre yükseklikteki kuleye çıktı. “Alacaklarımızı istiyoruz” diyen işçiler Evrensel'e şöyle konuştu: “Hiçbir şey istemiyoruz. Tek istediğimiz şey 2 aylık maaşlarımız, bayram ikramiyelerimiz ve bizi kapının önüne koyduğu için içeride kalan tazminatlarımız. Gerekirse bir hafta, gerekirse 10, gerekirse 15 gün... Sonunu ben de bilmiyorum, ya varız, ya yokuz.” 

DİĞER İŞÇİLER  DE KULE ALTINDA TOPLANDI

​İşçilerin eylemlerine son vermesi için ikna çabası sonuç vermedi. Bir süre sonra işten çıkartılan yaklaşık 100 işçi de Aslan ve Çevik'e destek vermek için kulenin altında toplandı. İşçiler, 'İşçiyiz haklıyız, kazanacağız', 'Biz paramızı isteriz' diye sloganlar attı. İşçilerin bekleyişi sürüyor.

SENDİKA: İŞÇİLERİMİZİN SONUNA KADAR YANINDAYIZ

İşçilere destek veren Genel Maden İşçileri Sendikası Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya ise DHA'ya şu açıklamayı yaptı: "Eylül ayında 205 işçi işlerinden çıkartıldı. Ancak şu ana kadar 51 günlük maaş, bayram ikramiyeleri ile tazminatlarını alamadılar. İşçilerimiz evlerine ekmek götüremiyor. Sorunun çözülmesi için Enerji Bakanlığı'na kadar gittik. Ancak bir sonuç alamadık. Bu işçi şimdi ne yapacak. Aç susuzlar, yazık bu işçilere, sendika olarak işçilerimizin sonuna kadar yanındayız." (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Karadeniz'de sel ve heyelan yaşandı, yollar kapandı

SONRAKİ HABER

BORKAD Ege Kadın Buluşması'nda ürettikleri ile stantta

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa