03 Ekim 2018 15:39

Yabancı şirketler, 'dövizle sözleşme yasağından' etkilenmeyecek

'Dövizle sözleşme yasağına' istisnalar getiren taslak görüşe açıldı. İhracatçılar, leasing, havacılık ve yabancı şirketler istisna kapsamında olacak.

Fotoğraf: Flickr (Public Domain)

Paylaş

Hazine ve Maliye Bakanlığının dövizle yapılan sözleşmelerin TL'ye çevrilmesini öngören düzenlemesine istisnalar getiren taslağı görüşe açıldı. Taslakta "yasağa" ilişkin istisnalar getiriliyor. Buna göre, ihracatçılar, leasing, havacılık ve yabancı şirketler istisna kapsamında olacak.

Bloomberg'in haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Türkiye'deki yerleşiklerin dövizle sözleşme yasağına istisnalar getiren taslağı, görüşe açıldı. Taslak yabancı şirketlere dövizle sözleşme istisnaları getiriyor. İstisna uygulanacaklar arasında ihracatçılar, leasing, havacılık ve yabancı şirketler bulunuyor.

Eylül ayından yapılan açıklamada, dövizle mal ithal edip Türkiye’de satan ya da işleyip ihraç eden şirketlerin sözleşmelerinin kapsam dışında tutulacağı belirtilmişti.

13 Eylül 2018 tarihli 30534 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren "Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair 12.09.2018 tarihli ve 85 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı" ile "7 Ağustos 1989 tarihli ve 32 sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Karar"da (32 sayılı Karar) Türkiye’de yerleşik kişilerin kendi aralarında yapacakları sözleşmelere yönelik bazı düzenlemeler içeriyordu.

Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye'deki bütün döviz bazlı sözleşmeler iptal edilmişti. 30 gün içerisinde sözleşmelerini yenilemesi gerekenler arasında, markalarla kira sözleşmelerini döviz bazında yapan AVM'ler de bulunuyordu.

Bakanlık dövizle yapılan sözleşmelerin TL'ye çevrilmesini öngören düzenlemenin yalnızca Türkiye'de yerleşik kişiler arasında yapılan sözleşmeleri içerdiğini, ancak uygun görülen bazı hallerde istisna uygulanabileceğini duyurdu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Av. Eren Keskin ve Av. Fikret İlkiz baro başkanlığına aday oldu

SONRAKİ HABER

Erdoğan: Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik; İskandinav ülkeleri bu sistemle battı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa