24 Eylül 2018 12:21

İnternet yayınlarını MİT ve Emniyet denetleyecek

Radyo-TV ve internet üzerinden yapılan yayınlara MİT ve Emniyet’ten izin alma koşulu getiriliyor.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Medya sektörü üzerinde tam kontrol sağlamak isteyen AKP Hükümeti’nin, özellikle internet üzerinden yayın yapan muhalif medya üzerindeki baskı ve denetimi arttırmak amacıyla bu yılın Şubat ayında Torba Yasa içerisinde Meclis’e getirip, kabul edilen “İnternete Sansür Yasası” olarak adlandırılan yasanın yönetmeliği hazırlandı.

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, radyo-TV ve isteğe bağlı yayınların internet üzerinden sunumuna ilişkin yönetmelik taslağı, RTÜK ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) uzmanlarınca hazırlandı.

Muhalif yayınlar ve bu yayınlarda çalışan gazeteciler hakkında açılan ceza davaları ve RTÜK tarafından kesilen para cezaları ile “tek sesli” medya oluşturmak isteyen Hükümet, mevcut baskı ve sansürü derinleştirecek bir çalışma içerisinde.

Gazetenin ulaştığı taslağa göre, Radyo-TV ve internet üzerinden yapılan yayınlar için MİT ve Emniyet’ten izin almak gerekecek.

24 maddeden oluşan “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik”  ile internetten yapılan tüm radyo ve televizyon yayınları ile Netflix, Blu TV, Puhu TV gibi ‘İPTV’ formatındaki yayınlar “Yayından kaldırma, erişim engelleme” gibi geniş bir sansür çarkının içine alınıyor. Radyo ve TV yayınlarına caydırıcılık için verilen para cezaları internet yayınları için öngörülmezken, bu yayınlar için sulh ceza hâkimliğinin kararı ile karartma cezası öngörülüyor. İnternetten yapılan her türlü yayının lisansını alabilmek için ise, MİT ve Emniyet’ten olumlu görüş alınması gerekecek.

Cumhurbaşkanının yayın yasağı yetkisi, internet radyo-TV’lerini de kapsayacak.

Bireysel iletişim için yapılan görüntülü ve sesli yayınlar denetim dışı bırakılıyor.  "Medyascope" ve vekil yayınlarının durumu ise belirsiz.

İnternet üzerinden yapılan radyo ve televizyon yayınlarının RTÜK’ten yayın lisansı veya yayın iletim yetkisi alması zorunlu olacak. Digitürk, Teledünya, D-Smart gibi televizyon kanallarını tek bir platform üzerinden sunan yayıncıların yayınlarını internet üzerinden sunmaları için yayın lisansı alması gerekecek. Netflix, Blu TV, Puhu TV gibi platformların da RTÜK’ten yayın iletim yetkisi alması gerekecek.

Yasanın Meclis'te kabul edilmesi sonrası yönetmelik düzenlemesi için tanınan 6 aylık süre, 27 Eylül’de tamamlanıyor. Edinilen bilgiye göre, RTÜK, taslağı görüşmek üzere yarın (Salı günü) özel bir toplantı yapacak. Yönetmelik taslağı, daha sonra, ilgili kurumlara gönderilerek, görüş istenecek. Daha sonra da Cumhurbaşkanlığı yönetmeliği olarak Resmi Gazete’de yayınlanacak. Böylece 7 aydır tartışılan internetteki sansür tasarısı devreye girmiş olacak. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

2 Ekim'de tiyatro mevsimi başlıyor

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa