17 Eylül 2018 13:35

Münih’te 10 bin kişi yüksek kiralara karşı yürüdü

Münih’te yüksek kiralar ve konut sorununa karşı yapılan eyleme 10 binden fazla kişi katıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Tülin ÇOKDEĞERLİ
Münih

Almanya'nın Münih kentinde, yüksek kiralar ve konut sorununa karşı yapılan protesto gösterisine 10 binden fazla insan katıldı. Çok sayıda örgüt, inisiyatif ve partinin katıldığı ve iki kol halinde yapılan yürüyüşler Sieges Tor’da birleşerek kapanış mitingi gerçekleştirildi. Münih’in yaşadığı konut sorununa ve kiraların karşılanamaz oluşuna değinen konuşmacılar buna ‘dur’ denilmesi ve bu kentte yaşayan herkesin konut edinme hakkının olduğunun unutulmaması gerektiğini hatırlattı.

Eylemde, DİDF Münih Gençliği adına konuşan Hazal Yıldırım da Münih’te yıllardır süregelen konut sorunu çözülemediği gibi hiç bir iyileşme yaşanmadığını belirterek “Münih’te oturanlar için de bu şehre taşınmayı düşünenler için de sorun devam ediyor ve bu yüzden biz de bugün buradayız” dedi.

Mitingin sloganlarından ve söylemlerinden biri de AfD ve CSU gibi ırkçı ve gerici partilerin konut sorununu göçmenlerin varlığına bağlayarak ırkçılığı yükseltme çabalarının karşılık bulmayacağı idi. Konuşmalarda ve sloganlarda, sorunun gerçek kaynağının göçmenler değil önlenemeyen kâr hırsı olduğunun çok net görülmesi gerektiğine değinildi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Başköylüler JES direnişlerinin başarısını şenlikle kutladılar

SONRAKİ HABER

Bursa'da yaşlılara ulaşım için şart üstüne şart

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa