13 Eylül 2018 09:45
Son Düzenlenme Tarihi: 13 Eylül 2018 09:55

Yaygın görülen ama yeterince tanınmayan HPV hakkındaki gerçekler

İnsanların yüzde 80'inde bulunan human papilloma virüs (HPV) hakkındaki efsaneler ve gerçekler...

Yaygın görülen ama yeterince tanınmayan HPV hakkındaki gerçekler

Fotoğraf: National Cancer Institute of Colombia/Flickr(CC BY-NC 2.0)

Paylaş

Çoğunlukla cinsel yolla bulaşan ve insanların yüzde 80’inde bulunan human papilloma virüs (HPV), yaygınlığına oranla en az tanınan hastalıklardan biri.

Çok sayıda kişi hastalığa dair ön yargıları sebebiyle tedavi için gerekli adımları geç kalırken BBC’nin haberine göre Jo's Rahim Ağzı Kanseri Vakfı’nın anketine katılan 2 bin kadının yaklaşık yarısı, HPV kapmaları durumunda partnerlerinin kendilerini aldattığını düşüneceklerini söylüyor.

Oysa bu virüs, aktif hale gelmeden insan bedeninde yıllarca var olabiliyor.

Ankete katılan kadınların yarısı, virüsün bulaşmasının ardından seksten soğuduklarını ve utandıklarını, yüzde 35'i HPV'nin ne olduğunu bilmediklerini, yüzde 60'ı da HPV'nin kanser anlamına geldiğini sandıklarını söylüyor.

Jo's Rahim Ağzı Kanser Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Robert Music, “Hükümetler için HPV testi yaptırmak, rahim ağzı kanseri riski bulunanları tespit etmeyi çok kolaylaştırır" diyor ve “Fakat HPV kafa karıştırıcı olabilir, bunu normalleştirmeli ve insanların utanmamasını, korkmamasını sağlamalıyız” uyarısı yapıyor.

EFSANE VE GERÇEKLER

BBC Sağlık ekibi hastalık hakkındaki efsane ve gerçekleri derledi.

Efsane: Virüs yalnızca cinsel ilişki yoluyla bulaşır

Gerçek: HPV çoğunlukla cinsel ilişki yoluyla bulaşsa da genital bölgelerin veya ağızların birbirine sürtündüğü herhangi bir durumda da bulaşabilir

***

Efsane: HPV uçkuruna düşkünlüğün göstergesidir

Gerçek: Yüzde 80'imiz hayatımızın bir noktasında HPV'ye temas edeceğiz. Çok bulaşıcı olan bu virüs ilk cinsel ilişkinizde de bulaşabilir

***

Efsane: HPV kanser olduğum anlamına gelir

Gerçek: HPV'nin 200 türü vardır ve bunlardan 40'ı genital bölgeleri etkiler. Onların bir kısmı rahatsız edici ama zararsız siğillere yol açar. 13 tip HPV de rahim ağzı, ağız ve boğaz kanserine yol açar fakat bunlara nadiren rastlanır

***

Efsane: HPV bulaşırsa anlarsın

Gerçek: HPV'nin genellikle bir semptomu yoktur ve çoğunlukla bağışıklık sistemi enfeksiyonu temizler. Rahim ağzı muayenesi ise anormal hücreleri tespit eder.

2008’DE AŞISI BULUNDU

2008 yılında HPV aşısının bulunmasıyla birlikte 12-18 yaş arası kızlarda virüsün varlığı hızla azalıyor.

İngiltere'de HPV aşısı geçen yıl 16-45 yaş arası eşcinsellere de sunulmaya başlanmış, hükümet aşıyı gelecekte erkek çocuklarına da yapacaklarını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İçişleri Bakanlığı'nda 'Göç Kurulu' oluşturuldu

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa