07 Eylül 2018 20:02
Son Düzenlenme Tarihi: 07 Eylül 2018 20:38

Çoban Ahmet, 2. ‘İnsansı Taşlar Müzesi’ni Ege'de açma hazırlığında

Koyun otlatırken topladığı taşlarla Uzunköprü'de 'İnsansı Taşlar Müzesi' kuran Ahmet Aslan, Ege Bölgesi’nde ikinci müzeyi açmayı planlıyor.

Çoban Ahmet, 2. ‘İnsansı Taşlar Müzesi’ni Ege'de açma hazırlığında

Fotoğraf: Ümit Avcı/DHA

Paylaş

Urfalı Ahmet Aslan, 1999 yılında, Konya’nın Gölyazı beldesine göç ederek, çobanlığa başladı. Aslan, koyun otlatırken, araziden ve akarsu kenarlarından insan yüzü ile bazı hayvanlara benzeyen, doğal etkiyle şekillenmiş taşları hobi olarak toplamaya başladı. Yaklaşık 10 yıldır taş toplayan Aslan’ın müze hayali, Uzunköprü ilçesinde gerçek oldu. Sosyal medya üzerinden irtibat sağladığı Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen’in desteğiyle Aslan’ın hayalini kurduğu müze açıldı. Uzunköprü’de, restorasyonu 900 bin TL’ye 2013 yılında belediye tarafından tamamlanan, Fener Rum Patriği Bartholomeos’nun açtığı, kültür ve sanat evi olarak kullanılan Aziz İoannis Kilisesi’nde, çobanın topladığı taşlarla “İnsansı Taşlar Müzesi” oluşturuldu. Ahmet Aslan, şimdi de Sivas’ın Gürün ilçesine bağlı Karakuyu köyünde çobanlık yapıyor. Arazide bulduğu yeni taşları biriktirmeye başlayan Aslan, Ege Bölgesi’nde ikinci müzeyi açmayı planlıyor.

‘DÜNYADA 2 MÜZE VAR’

Fotoğraf: Ümit Avcı/DHA

Konya’da, 1999 yılında çobanlığa başladıktan sonra koyunlara attığı taştan esinlenerek, insan yüzüne benzeyen taşları toplamaya başladığını anlatan Ahmet Aslan, “Çobanlığımın ikinci yılında koyunlar uzaklaşırken yerden bir taş aldım. Daha sonra o taşı koyunlara atıp yavaşlatmak istedim. Bir anda o taşın insan yüzüne benzediğini gördüm. O taşı koyunlara atmayıp cebime koydum. O taş beni bir müzeye fırlattı. 2017 kasım ayında Edirne Uzunköprü Belediye Başkanı bu müze fikrine sıcak baktı ve ilk müzeyi Edirne Uzunköprü’de açtık. Daha önce 2009’da Kültür Bakanlığına müracaatların oldu. Bu fikir reddedildi. Fakat ben pes etmedim arayışıma devam ettim. Meralarda koyun güderken aynı zamanda da bulduğum taşları eve getirerek biriktirdim. 2016’da Japonya’da benzer bir müze açıldığını duydum. Yani dünyada iki tane müze var. Biri Japonya’da biride Uzunköprü İnsansı Taşlar Müzesi’dir” dedi.

‘YONTMAYI GÖZÜMLE ÖĞRENDİM’

Fotoğraf: Ümit Avcı/DHA

“İnsansı Taşlar Müzesi”nin ikincisini açmak için çalışmalara başladığını aktaran Aslan, “İkinci müzeyi de çobanlıkla kurabileceğimi düşünüyorum. Çünkü koyun güderken taş arama da gözüm daha iyi oluyor, daha iyi görüyorum. Çünkü şehir yok, apartman yok, karmaşa yok. Doğa insana bir dinginlik veriyor. Oda göze yansıyor. Ben de görme duyumu bu şekilde geliştirdim. Heykeltıraşlar çekiçle, keskiyle yontar, ama ben gözümle yontmayı öğrendim. Ben bunu ülkemin ve dünyanın hatta insanlığa böyle bir sanatın olduğunu duyurmak için ikinci bir müze fikri daha gelişti. Bir çoban ikinci müzeye de başlar ve çobanlık yaparak başlar” diye konuştu.

‘BEN TAŞIN ALTINA GÖVDEMİ KOYMUŞUM’

Fotoğraf: Ümit Avcı/DHA

İkinci müze için sponsor aradığını ama destek bulamadığını belirten Aslan, şunları söyledi: “Bir çok sponsorluk tekliflerimiz oldu ama kimse bize kimse sponsor olmadı. Ben de bunu kendi çabamla yürütmeye çalışıyorum. Bundan sonra destek gelir mi gelmez mi bilmiyorum. Ama ben yolumdan şaşmayacağım. Destek olanın yarın bu müzede ismi yaşar, devam eder. Olmayan da zaten servetiyle malıyla mülküyle yok olup gidiyor. Ama bu müzede kalıcı olmak isteyen varsa buna sponsor ve destek olsunlar. Bu müze daha hızlı ve çabuk zamanda kurulsun. Ben 3 yılda da kurabilirim, ama bir destekle bu müzeyi 3- 4 ayda kurabileceğimi düşünüyorum. Taşlar böyle kucağımda. Kucakta taş taşıyarak bir müze kurulması. Bunun üzerinde düşünülmesini istiyorum. İkinci müze için ülkemden destek istiyorum. Küçük sponsorluklar istiyorum. Uçan kuşa sponsor olanlar ne olur bu doğanın özgün sanatının daha hızlı bir ikinci müzeye kavuşması için birazcık ellerini taşın altına koysunlar. Ben taşın altına gövdemi koymuşum. Bu sanata destek verin.” (Sivas/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Turkcell 18 milyon aboneden 330 milyon ‘haksız kazanç’ elde etti

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa