07 Eylül 2018 14:08
Son Düzenlenme Tarihi: 07 Eylül 2018 14:48

Türkiye'nin Hollanda Büyükelçiliği'ne Şaban Dişli getirildi

Türkiye ve Hollanda, 'ilişkilerin normalleştirilmesi' adına karşılıklı büyükelçi ataması yaptı. Lahey Büyükelçiliği'ne Şaban Dişli atandı.

Türkiye'nin Hollanda Büyükelçiliği'ne Şaban Dişli getirildi

Fotoğraflar: Pixabay

Paylaş

Türkiye ile Hollanda arasındaki gerilim fiilen son buldu. Lahey Büyükelçisi olarak eski AKP Milletvekili Şaban Dişli atandı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada “Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik olarak mutabık kalındığı üzere karşılıklı atanan Büyükelçiler bugün açıklanmıştır. Bu çerçevede, Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla Şaban Dişli Lahey Büyükelçimiz olarak atanmıştır. Memnuniyet verici bu gelişmelerin, Hollanda’yla 400 yılı aşan köklü ilişkilerimize ve AB üyelik müzakere sürecimize olumlu yansımasını temenni ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanı görevini yürüten Şaban Dişli’nin kardeşi Mehmet Dişli ‘FETÖ’ sanığı olarak tutuklu yargılanıyor. Şaban Dişli ise görevinden istifa etmişti.

NE OLMUŞTU?

Hollanda, Türkiye hükümet yetkililerinin 16 Nisan’daki anayasa referandumu öncesinde ülkede propaganda yapmasına izin verilmeyeceğini duyurarak, önceden planlanan bir dizi etkinliği iptal etmişti. Hollanda hükümeti ülkedeki Türkiye kökenlilerin bölünmemesi gerekçesiyle böyle bir karar aldığını belirtirken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ziyareti de iptal edilmişti.

Anayasa referandumu öncesinde Hollanda’da yaşayan Türkiyelilerle bir araya gelmek için mart ayında Rotterdam’a giden ancak burada “istenmeyen kişi” ilan edilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Kaya ise bu süreçte kara yoluyla Hollanda’ya girmeye çalışmış ancak buna izin verilmeyince iki ülke arasındaki kriz açığa çıkmıştı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Dört büyükler borsada gol yedi

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa